فیلترهای کربن فعال چیست و چگونه کار می کنند؟

فیلترهای کربن فعال چیست و چگونه کار می کنند؟

فیلترهای کربن فعال

یک فیلتر کربن فعال دارای قابلیت قابل توجه در کاهش طعم، بو و کلر است. تصفیه خانه ها کلر و کلرامین به آب اضافه می کنند که باعث ایجاد فرآورده های جانبی سرطان زا می شوند. این ضد عفونی کننده ها در آب آشامیدنی شما ماندگار می شوند و طعم کلر به آب می دهند. کربن فعال ترکیبات کلر را که باعث طعم یا بوی آب شما می شود را حذف می کند به این صورت که آلاینده ها به سطح فیلتر کربن فعال می چسبند و آب بدون بو و مواد شیمیایی را به شما می دهد.

فیلترهای کربن فعال چیست؟

فیلترهای کربن فعال مانند همه فیلترهای آب موانعی هستند تا موادی را که آب آشامیدنی شما را آلوده می کنند، جذب کنند که مصریان باستان اولین کسانی بودند که قدرت سم زدایی کربن را کشف کردند. از کربن امروزه هنوز هم برای از بین بردن آلودگی ها ی آب استفاده می شود،که باعث می شود غذاها و نوشیدنی ها طعم و بوی بهتری پیدا کنند.

فیلتر کربن فعال چگونه کار می کند؟

فیلترهای کربن فعال آلودگی ها را از طریق جذب از بین می برد . جذب ذرات مانند اسفنج که با آب خیس می شود و اشباع می شود عمل می کند. ترکیبات آلی به سطح فیلتر کربن متصل می شوند یا به آن می چسبند زیرا آب و آلاینده ها هر دو ترکیب قطبی هستند که یکدیگر را جذب می کنند.

فیلترهای کربن فعال بسیار متخلخل بوده و دارای سطح وسیعی هستند و باعث می شود تا در کاهش طعم ، بو و سایر ذرات موجود در آب مؤثر باشد. فیلتر کربن فعال دارای منافذ ریز در واحدمیکرون اندازه گیری می شوند. هرچه میکرون کوچکتر باشد، فیلتراسیون دقیق تر است. سرعت و فشار کم جریان به آلودگی ها زمان بیشتری برای چسبیدن به کربن می دهد. هرچه زمان تماس آب با سطح فیلتر کربن بیشتر باشد، تصفیه مؤثرتر است.

فیلتر ذغال چیست؟

شما اغلب فیلترهای کربن را که به فیلترهای زغال سنگ گفته می شود، می شنوید. با این حال، فیلترهای کربن از همان نوع ذغال سنگی که برای کوره برگر استفاده می شود ساخته نشده اند.

داخل فیلتر کربن چیست؟

ذغال سنگ بتومینس ( Bituminous coal)

مواد مبتنی بر چوب

پوسته نارگیل، پسته، بادام و گردو

از سه نوع ذغال فیلتر بالا ، کربن پوسته میوه های نارگیل، پسته، بادام و گردو تجدیدپذیر است. این نوع کربن از فرایند پوسته نارگیل، پسته، بادام و گردو طى فرایند پیچیده اى تولید میشود و داراى هزینه بالایى هم است. کربن مبتنی بر چوب از مواد چوبی سوخته ساخته می شود و به صورت کربن گرانول است و به آنچه مصریان باستان از آن استفاده می کردند شباهت دارد. امروزه زغال سنگ قیر به خاطر وجود آرسنیک در آن کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت کربن دانه ای است.

از آنجا که فیلتر کربن فعال در مرحله دوم وسوم تصفیه آب خانگی مورد استفاده قرار می گیرد چون با  آب آشامیدنی در ارتباط است حتما کربن موجود در آن باید از مواد ارگانیک پایه گیاهی ساخته شده باشد. که بیشتر از نوع پوست نارگیل، گردو و پسته می باشد. ولی متاسفانه بسیاری از فیلتر های کربن فعال بجای کربن گیاهی، از زغال سنگ و آنتراسیت پر شده است. این فیلترهای ارزان قیمت نه تنها هیچ قدرتی ندارند، بلکه مواد سمی و آلاینده ها را وارد آب می کنند و برای سلامت مصرف کننده ناسالم است.

کربن فعال چیست و چگونه آب را فیلتر می کند؟

کربن توسط گرما یا بخار، فعال می شود. فرایند فعال سازی منافذ یک فیلتر کربن را باز می کند، مساحت سطح را افزایش می دهد و به کربن ظرفیت بیشتری برای نگهداری آلاینده ها می دهد. به همین دلیل، تمام فیلترهای کربنی که ما تهیه می کنیم از کربن فعال به شکل کربن فعال گرانول یا پودری (GAC) ، بلاک کربن یا فیلتر کربن جامد ساخته شده است.

انواع فیلترهای کربن

فیلترهای کربن فعال گرانول یا پودری (GAC)

فیلترهای GAC حاوی گرانولهایی از جنس کربن فعال هستند که اجازه می دهد تا آب به راحتی جریان یابد. آب در یک جهت از طریق کارتریج جریان می یابد و در فرآیند با کربن تماس می گیرد.

مزیت:  محدود کننده جریان نیست و آب با سرعت بیشتری در کربن جریان می یابد.

عیب: کانال زنی. آب می تواند مسیری از کربن را قطع کرده و به آلودگی ها اجازه عبور دهد.

فیلترهای کربن بلاک یا کربن جامد (CTO)

فیلتر کربن جامد یا کربن بلاک، از گرانول های ریز ساخته شده است که به همراه یک ماده پیوند دهنده نگه داشته می شوند، که فقط ۱۵٪ از مساحت سطح را به خود اختصاص می دهد. آب ناخالصی در کنار فیلتر جریان می یابد و آب تصفیه شده را از طریق بالا خارج می شود. از آنجا که کربن به یک گرانول ظریف تر است، سطح تماس افزایش می یابد.

مزیت: ۷-۱۰ برابر مساحت بیشتر از فیلترهای GAC می دهد و کربن از کانال خارج نمی شود.

عیب: محدود کننده جریان.

آیا فیلترهای کربن آب ایمن هستند؟

فیلترهای کربن فعال ارگانیکی مورد استفاده در دستگاه های تصفیه آب آب ایمن هستند، به ویژه اگر توسط شخص ثالث برای ایمنی مواد امتیاز داده شده باشند. کلیه فیلترهای کربن فعال برای از بین بردن (کلر ، طعم و بو) کارایی دارند و آلودگی های دیگر مانند سرب یا کیست را هم از بین می برند.

فیلترهای کربن فعال چه چیزی را حذف می کنند؟

فیلترهای کربن فعال در از بین بردن کلر و مزه های بد و بوی بد، بهترین فیلترها هستند، اما ممکن است برای از بین بردن سایر آلاینده ها دارای گواهی باشند. به دنبال صدور گواهینامه NSF در فیلتر کربن باشید تا دقیقاً بدانید چه چیزی قادر به از بین بردن آن است. تمام فیلترهایی که توسط سایت آب گوارا عرضه می شوند دارای گواهینامه NSF بوده و ایمن هست و با خیال راحت می توانید از آنها استفاده کنید.

ترکیباتی که توسط فیلترهای کربن فعال حذف می شوند شامل:

 • مزه ها و بوی بد
 • رنگ
 • کلر
 • تری هالومتان ها (THMs)
 • آفت کش ها و علف کش ها
 • آهن و فلزات سنگین
 • ترکیبات آلی محلول
 • کربن آلی
 • و کلر

از بین بردن کلر شایع ترین دلیل استفاده از فیلتر کربن است. کلر، مواد غذایی، نوشیدنی ها و آب آشامیدنی شما را نامطبوع می کند و بو را منتشر می کند که می توانید در حمام آن را استنشاق کنید. کلر به کربن جذب نمی شود. در عوض، یک فیلتر کربن، کلر را از طریق یک واکنش شیمیایی حذف می کند. کربن، کاتالیزوریک (واکنش پذیرتر) شیمیایی مولکول های کلر را تغییر داده و آنها را به کلرید تبدیل می کند.

بسیاری از کارخانه های تصفیه آب از این ماده شیمیایی برای ضدعفونی کردن آب استفاده می کنند زیرا این ترکیب پایدار است و مانند کلر از بین نمی رود و یا محصولاتی مانند تری هالومتان ایجاد کند. با این حال، کلرامین باعث طعم و بو آب می شود. حذف کلرامین نسبت به کلر دشوار است، بنابراین از کربن کاتالیزوری استفاده می شود. با برخورد کلرامین به فیلتر کربن، کربن، آمونیاک را از کلر جدا کرده و آن را به کلرید تبدیل می کند.

عملکرد فیلتر کربن با فیلترهای دیگر

فیلتر کربن در مقابل فیلتر رسوب

فیلترهای کربن و فیلتر رسوب گیر دو عملکرد متفاوت دارند. فیلترهای رسوبگیر، خاک و مواد زائد را جذب می کنند، در حالی که کربن فعال، ترکیبات آلی را جذب می کند که باعث ایجاد طعم و مزه بد می شود. فیلتر رسوبگیر یک فیلتر مکانیکی است. که آب می تواند از آن عبور کند و رسوبات را بر اساس رتبه بندی میکرون فیلتر حذف کند. از آنجا که یک فیلتر کربن ذرات را با فرایند جذب، جذب می کند، برای افزایش طول عمر فیلتر کربن فعال، قبل از آن به یک فیلتر رسوب گیر یا الیافی نیاز دارد.

فیلتر کربن در مقابل اسمز معکوس

فیلتراسیون کربن و اسمز معکوس دو فرآیند متفاوت هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می کنند. یک سیستم اسمز معکوس، بر خلاف یک فیلتر کربن ساده، ترکیبات معدنی محلول و رادیونوکلئیدها را از هم جدا می کند. تماس با کلر می تواند به غشای RO آسیب برساند، بنابراین از فیلترهای کربن در داخل سیستم برای محافظت از غشاء استفاده می شود. فیلتراسیون کربن بخشی از یک سیستم اسمز معکوس است که در مراحل مختلف فرآیند تصفیه قرار دارد.

درباره نحوه فیلتر کردن اسمز معکوس آب، مراحل اسمز معکوس یا نحوه انتخاب بهترین سیستم RO اطلاعات بیشتری کسب کنید .

چه زمانی و کجا باید از فیلتر کربن استفاده کنید؟

می توانید در چندین مکان از فیلتر کربن استفاده کنید.  می توانید برای ورودی خانه استفاده شود تا کل خانه  را برای تصفیه آب قبل از نوشیدن یا طبخ آن با آب فیلتر کند. برخی از سرهای دوش شامل فیلتراسیون کربن هستند تا مانع از استنشاق گاز کلر در حمام شوید. فیلترهای کربن همچنین بخشی از سیستم اسمز معکوس یا یک سیستم  فوق تصفیه (UF) هستند. فیلتر کربنی که به سیستم UF اضافه می شود، باعث کاهش ذرات آلی و شیمیایی و همچنین کاهش سرب می شود.

اگر برای نرم کردن آب تصفیه شده توسط یک کارخانه شهری از نرم کننده آب استفاده می کنید ،در دستگاه های تصفیه آب صنعتی، باید قبل از رزین، یک فیلتر کربن نصب کنید. اگر کلر قبل از رزین از بین برود، رزین طول عمر بیشتری خواهد داشت.

چند بار باید فیلتر کربن خود را تعویض کنید؟

فیلتر کربن خود را هر شش ماه تا یک سال باید تعویض شوند. هرگز از فیلتر کربن بیش از یک سال استفاده نکنید. اگر منافذ فیلتر کربن اشباع باشد، ذرات جمع آوری شده توسط کربن شکسته می شوند و به منبع آب شما می روند.

آیا فیلتر کربن مؤثر است؟

فیلترهای کربن در از بین بردن کلر و سایر فرآورده های ضد عفونی کننده مانند تری هالومتان ها و مزه ها و بو های بد بسیار عالی هستند. برخی از آنها برای کاهش سایر آلاینده ها با فیلتر کردن مکانیکی آنها رتبه بندی شده اند. اما اگر آب شما حاوی مقادیر زیادی ترکیبات معدنی و مواد جامد محلول است، برای تصفیه آن از سیستم اسمز معکوس استفاده کنید.

جوانب مثبت و منفی فیلتراسیون کربن

مزایا

 • موثر در طعم، کاهش کلر و بو
 • قابلیت جذب بالا به علت سطح تماس زیاد
 • کاهش خطرات سلامتی
 • محافظت از سایر سیستم های تصفیه یا نرم کننده ها

معایب

 • مواد جامد محلول و سایر ترکیبات معدنی را از بین نمی برد
 • تعویض مکرر فیلتر مورد نیاز است.

در صورت هرگونه سوال و یا سفارش تلفنی می توانید از طریق شماره تلگرام تصفیه آب ۰۹۱۳۹۷۰۶۶۵۰  و یا ایمیل info@abgovara.com با کارشناسان تصفیه آب گوارا در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام

چگونه می توانم به شما کمک کنم؟😊

SocialSocial