فیلتر رسوبگیر یا الیافی چیست و چگونه کار می کند؟

فیلتر رسوبگیر یا الیافی

فیلتر رسوبگیر یا الیافی

فیلتر رسوب گیر به عنوان اولین فیلتر در دستگاه تصفیه آب خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. جنس فیلتر الیافی، از مواد پلی پروپیلن می باشد. نام دیگر فیلتررسوب گیر، فیلتر الیافی یا فیلتر PP است. که این فیلتر توانایی جذب گل و لای، شن و ماسه، جلبک و لجن، رسوب و ذرات معلق فیزیکی و و لکه های زنگ زدگی از لوله‌های فرسوده را دارد.وجود رسوب می تواند باعث خراب شدن وسایل، گرفتگی دریچه ها و وسایل جانبی شود و بخاری های آب گرم را خراب کند. رسوب همچنین از کارآیی سیستم های تصفیه مانند اسمز معکوس و تصفیه ماوراء بنفش جلوگیری می کند.

وظیفه فیلتر رسوبگیر یا الیافی این است که باید بتواند آب را زلال و شفاف کرده و جزء لاینفک فرآیند تصفیه آب هستند. یک سیستم تصفیه رسوب گیر، نگهبان خانه و آب شما است.

فیلتر رسوبگیر یا الیافی چیست؟

یک فیلتر رسوب گیر، ذراتی مانند خاک و زباله ها را از آب شما می گیرد. رسوب اصطلاح عمومی برای تمام ذرات موجود در آب شماست که مایع نیستند. پوسته های زنگ زدگی می توانند از لوله کشی گالوانیزه خورده وارد آب شما شوند. آب باران می تواند لجن، خاک رس، خاک و دانه های ماسه ای را در منبع آب زیرزمینی چاه شما قرار دهد. تغییر جریان در آب اصلی شما همچنین می تواند رسوبات را به خانه شما منتقل کند. فیلتر رسوب اولین خط دفاعی در برابر این گرد و غبار و آوار است. این همه ذرات جامد را از ورود به منبع آب شما ممانعت می کند و مانع عملکرد سیستم های تصفیه آب شما می شود .

فیلترهای رسوبگیر یا الیافی کاربرد زیادی دارند. رستوران ها و کافی شاپ ها برای اطمینان از کیفیت غذاها و نوشیدنی های خود ازفیلتر های پیش تصفیه رسوبی استفاده می کنند. سیستم های تصفیه خانه در کل از تصفیه رسوب استفاده می کنند تا ذرات را از ورود به مخازن و دوش شما جدا کنند و از طول عمر فیلترهای دیگر محافظت کنند. کارتریج های فیلتر استخر شما نوعی فیلتر رسوب است که باعث می شود خاک و رس را از آب شناور خود مسدود کنید. هر نمونه ای که در آن آب تمیز ضروری باشد، به احتمال زیاد نوعی فیلتر رسوب پیدا خواهید کرد.

فیلتر رسوبگیر یا الیافی ملت بلون

فیلترهای الیافی ملت بلون از شیب عمق برای از بین بردن رسوبات از آب استفاده می کنند. این فیلترها با دمیدن گاز با سرعت بالا از طریق پلیمر مذاب ساخته می شوند، که الیاف لایه ای پیچیده تشکیل می دهد. هسته داخلی فیلترهای ملت بلون نسبت به هسته خارجی متراکم تر است،به بیان دیگر مرکز فیلتر الیافی تصفیه آب خانگی باید تراکم زیاد داشته و هرچه به سمت لایه های بیرونی فیلتر برویم تراکم کاهش یابد. اگر فیلتر الیافی دارای دقت یک میکرون باشد دقت لایه های بیرونی آن در حد ۱۰ و ۵ میکرون ساخته می شوند اما آخرین لایه آن دارای دقت ۱ میکرون می باشد. چون اگر لایه های بیرونی هم دارای دقت یک میکرون باشد، املاح و شن و ماسه در لایه بیرونی رسوب می کند و باعث می شود که فیلتر به سرعت کارایی خود را از دست خواهد داد. چگالی درجه بندی شده فیلترهای ذوب شده، که به عنوان فیلترهای چرخش هم شناخته می شوند، می توانند زیر ۱۰ میکرون باشند. آنها برای فیلتر کردن ذرات بسیار ریز ایده آل هستند. فیلترهای ملت بلون، به دلیل درجه بندی آنها در تصفیه ذرات در اندازه های مختلف میکرون مهارت دارند.

فیلتر رسوبگیر یا الیافی چگونه کار می کند؟

فیلترهای رسوبگیر از طریق فرآیندی به نام فیلتراسیون مکانیکی کار می کنند. فیلتراسیون مکانیکی از نظر فیزیکی باعث می شود که ذرات ناخواسته از نفوذ در منبع آب شما جلوگیری کنند.

فیلترهای رسوبگیر یا الیافی، از مناطق سطحی گسترده برای گرفتن مقادیر زیادی ذرات معلق استفاده می کنند. فیلترهای رسوبی برای فیلتر کردن ذرات معلق از یک شیب عمقی استفاده می کنند. به بیان دیگر مرکز فیلتر الیافی، تراکم زیاد داشته و هرچه به سمت لایه های بیرونی فیلتر برویم تراکم کاهش می یابد. و این باعث می شوند ذرات کوچکتر و کوچکتر در طول مسیر فیلتر شوند.

فیلتر رسوبگیر چه املاحی را حذف می کنند؟

فیلترهای رسوب گیر یا الیافی، ذرات معلق را حذف می کنند و هرگونه ذره ای از خاک، ماسه، گرد و غبار و مواد زائد را که دارای اندازه میکرون می باشند آن گرفتار می کند و حذف می کند فیلترهای رسوب گیر همچنین کدورت را از آب خارج می کنند. کدورت در اثر وجود مواد جامد معلق در آب ایجاد می شود. این باعث می شود آب به رنگ زرد، نارنجی یا قهوه ای روشن شود.

فیلتر رسوب نمی تواند مواد شیمیایی، فلزات سنگین، باکتری ها، و یا ذرات حل شده را حذف کنید. آنها باعث بهبود طعم و بوی آب نمی شوند. آنها در درجه اول یک روش دفاعی و نگهدارنده فیلتراسیون هستند. فیلترهای رسوب گیر، هنگام کار به عنوان پیش تصفیه سایر سیستمهای تصفیه آب مؤثر هستند. به همین دلیل فیلتراسیون رسوب، اغلب با سایر روشهای تصفیه مانند اسمز معکوس یا تصفیه ماوراء بنفش کار می کند.

فیلتر رسوب گیر یا الیافی در چه مواردی استفاده می شود؟

فیلترهای رسوبی اجزای مهم سیستم های تصفیه آب هستند. در هر زمان آب دارای خاک، املاح یا ذرات ریز است، یک فیلتر رسوب گیر لازم است. فیلترهای رسوب گیر برای اطمینان از فیلترهای دیگر و تجهیزات تصفیه آب نیز بسیار مؤثر هستند.

اسمز معکوس

در سیستم اسمز معکوس (RO) همواره از پیش فیلترهای رسوب گیر استفاده می شود. اسمز معکوس با عبور از درون یک غشای نیمه نفوذ که فلزات، نمکها و مواد جامد محلول را از بین می برد، آب را تصفیه می کند. فیلتر رسوب گیر به عنوان پیش تصفیه و محافظت برای سیستم RO عمل می کند. غشاء اسمز معکوس  آب خالص را از خود عبور میدهد واملاح قادر به عبور از غشای نیمه تراوا نیستند بنابراین اگر قبل از غشا اسمز معکوس از فیلتر الیافی یا رسوب گیر برای شفاف سازی آب استفاده نشود این ذرات معلق بر روی غشای اسمز معکوس رسوب می کند و باعث گرفتگی سریع غشا  و کاهش طول عمر غشا می شود. بنابراین فیلتر رسوب گیرنسبت بازیابی سیستم اسمز معکوس را کنترل می کند. و سیستم RO را در مقابل گرفتگی محافظت می کند نه اینکه خود غشا را محافظت کند.

نحوه عملکرد اسمز معکوس را کاوش کنید .

تصفیه ماوراء بنفش

سیستم های تصفیه ماوراء بنفش (UV) نیز به فیلترهای رسوبی احتیاج دارند. سیستم های تصفیه UV باکتری ها ، انگل ها و میکروارگانیسم ها را از طریق طول موج های ماوراء بنفش میکروب کش ها خنثی می کنند. نور UV  به DNA این موجودات زنده آسیب می رساند و باعث می شود آنها قادر به تولید مثل نباشند. این یک روش فیلتراسیون بسیار مؤثر برای آبهای میکروبیولوژیکی ناایمن است. با این حال ، کدورت در آب باعث کاهش کارآیی اشعه ماوراء بنفش می شود. کدورت آب برای نفوذ اشعه ماوراء بنفش دشوار است، و باکتری ها می توانند از طول موج در پشت ذرات پنهان شوند. برای اطمینان از عملکرد سیستم UV شما در حداکثر عملکرد، پیش فیلتر رسوب گیر ۵ میکرون ضروری است.

محافظت از طول عمر فیلتر کربن

فیلترهای کربن به دلیل توانایی خود در بازیابی طعم تازه آب با از بین بردن کلر و کلرامین شناخته شده اند. در حالی که کربن همچنین می تواند رسوب را فیلتر کند، ذرات خاک می توانند کربن را مسدود کرده و سریعاً از فیلترخارج شوند. اگر فیلترهای کربن مجبور شوند مقدار زیادی رسوب را فیلتر کنند، عمر فیلتر آنها بطور چشمگیری کاهش می یابد. فیلترهای رسوب گیر نسبت به فیلترهای کربن به مراتب ارزانتر هستند، بنابراین برای طولانی تر شدن عمر فیلترهای  کربن، نصب یک فیلتر رسوب گیر عاقلانه است. اگر از یک سیستم تصفیه کربن در کل خانه استفاده می کنید، سرمایه گذاری در پیش فیلترهای رسوب گیر، موجب صرفه جویی قابل توجهی در پول می شود و مطمئن باشید فیلترهای کربن شما می توانند فشار آب را حفظ کرده و در عملکرد عالی کار کنند.

حذف رسوب از آب کل خانه

یک برنامه تصفیه رسوب گیر کل خانه می تواند پول گرانبهای شما را پس انداز کند. رسوب می تواند ضرر کاملی برای لوازم خانگی باشد. اگر رسوب اجازه داشته باشد از طریق لوله های منزل شما جاری شود، آنها در نهایت شروع به مسدود شدن می کنند، فشار آب را کند می کنند و در خانه شما جریان می یابد. رسوبات به ماشین های ظرفشویی و ماشین لباسشویی آسیب می رساند، و اغلب به طور چشمگیری طول عمر آنها را کوتاه می کنند. در صورت تجمع رسوبات در آنها، باعث کاهش کارایی، ظرفیت وطول عمر آن ها می شود. شیرآلات، توالت ها و حمام ها با ایجاد رسوب طولانی مدت فشار آب را از دست می دهند. این تعمیرات پرهزینه و قابل اجتناب است. حتی اگر هیچ سیستم تصفیه دیگری نصب نشده باشید، فیلترهای رسوبی  گیر باعث محافظت و طولانی شدن عمر وسایل خانگی شما می شوند.

اگر از چاه به عنوان منبع آب خود استفاده می کنید، تصفیه رسوب کل خانه توصیه می شود. آبهای زیرزمینی احتمالاً مقدار بیشتری از رسوبات را نسبت به منابع آب شهری در خود جای داده است. آب طوفان و جاری شدن سیل می تواند زائدات ناخواسته را به درون چاه شما بگذارد. قبل از رسیدن به سفره های آب زیرزمینی، آب از صخره های نیمه نفوذی عبور می کند و می تواند لجن و ماسه را بر جا می گذارد. فیلترهای رسوب گیر برای کسانی که از آب چاه برای خانه خود استفاده می کنند، مناسب است.

فیلتر رسوب گیر تا چه اندازه ذرات را حذف می کند؟

ظرفیت فیلتر رسوبگیر یا الیافی برای حذف ذرات بر اساس میکرون رتبه بندی می شوند. میکرون، اندازه یک میلیونم متر است. رتبه بندی میکرون فیلتر رسوب گیر نشان می دهد فیلتر قادر به از بین بردن چه اندازه ذرات خواهد بود. به عنوان مثال، یک فیلتر ۱۰ میکرونی، همه ۱۰ میکرون و بزرگتر را از بین می برد. برای مثال، موی انسان بین ۷۵ تا ۸۰ میکرون اندازه دارد و هر ذره ی زیر ۳۵ میکرون بدون میکروسکوپ برای شما نامرئی خواهد بود. اندازه میکرون فیلتر رسوب گیر شما بسته به اندازه رسوب موجود در منبع آب شما متفاوت خواهد بود. اگر آب خود را برای سیستم UV یا سیستم RO تنظیم می کنید، باید از فیلتر رسوب گیر که برای حداقل ۵ یا ۱۰ میکرون رتبه بندی شده است. استفاده کنید.

رتبه بندی های میکرون فیلتر یا اسمی یا مطلق خواهند بود. امتیاز اسمی ۵ میکرون به این معنی است که فیلتر برای ضبط تقریباً هر ۵ میکرون و بالاتر طراحی شده است. امتیاز مطلق ۵ میکرون به این معنی است که فیلتر بیش از ۹۵٪ از هر پنج میکرون را از بین می برد. بیشتر فیلترهای رسوبی دارای رده بندی میکرون اسمی هستند. اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که یک آلاینده خاص از منبع آب شما حذف شده است، از یک فیلتر میکرون با رتبه بندی مطلق استفاده کنید.

چند موقع باید فیلتر رسوب گیر خود را تعویض کنیم؟

عمر فیلتر الیافی بستگی به میزان مصرف و کیفیت آب خروجی و کیفیت فیلتر دارد و عموما شما باید فیلتر رسوب گیرخود را هر سه تا شش ماه یکبار تعویض کنید. با این حال، بهترین راه برای دانستن زمان تعویض فیلتر رسوب گیر، مشاهده فشار آب است. وقتی فشار شما شروع به کاهش می کند، باید فیلتر را تعویض کنید. پس از اشباع فیلتر به اندازه کافی از رسوب، آب برای عبور از صافی با همان جریان عبور می کند و باعث می شود فشار آب کاهش یابد. در این مرحله، ظرفیت نگهدارنده فیلتر را به حداکثر رسانده اید و باید فیلتر را تعویض کنید. اگر آن را تعویض نکنید فیلتر آنقدر با مواد معلق و املاح سنگین می شود که آب در کل از جریان آن متوقف می شود. و باعث آسیب رساندن به فیلترهای بعدی می گردد. بنابراین زمان تعویض فیلتر ها خیلی مهم است.

یکی دیگر از روش های رایج برای نظارت بر طول عمر فیلتر رسوب، استفاده از یک محفظه فیلتر شفاف است. به این ترتیب، می توانید تغییر رنگ فیلتر را مشاهده کنید. وقتی متوجه شدید که رنگ فیلتر قهوه ای شده است، متوجه می شوید که زمان تعویض فیلتر است.

در صورت هرگونه سوال و یا سفارش تلفنی می توانید از طریق شماره تلگرام تصفیه آب ۰۹۱۳۹۷۰۶۶۵۰  و یا ایمیل info@abgovara.com با کارشناسان تصفیه آب گوارا در ارتباط باشید.

1 دیدگاه برای “فیلتر رسوبگیر یا الیافی چیست و چگونه کار می کند؟

  1. محمد گفته:

    مهمترین مشکلی که من دارم بلافاصله که آب میخورم شکمم مرتب صدا می دهد انگار یه چیزی رو داره هضم میکنه. قبلا آب که میخوردم قفسه سینم سوراخ میشد بعد که فیلتر قلیایی رو تعویض کردم مشکلم حل شد. وقتی این سری تمام 8 فیلتر رو تعویض کردم به جزء ممبران و نو گذاشتم تا 6 ماهی وضع معده و شکمم خیلی خوب شده بود. الان دوباره معدم اذیت میکنه میخوام بدونم این بیشتر مربوط به کدام فیلتر هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام

چگونه می توانم به شما کمک کنم؟😊

SocialSocial