بهترین سیستم تصفیه برای آکواریوم

بهترین سیستم تصفیه برای آکواریوم

بهترین سیستم تصفیه برای آکواریوم

بهترین سیستم تصفیه برای آکواریوم سیستم اسمز معکوس است.آب اسمز معکوس نقطه شروع باورنکردنی برای هر صاحب آکواریوم است که به دنبال ایجاد شرایط آب ایده آل برای ماهی ها و مرجان های خود است. آب RO کاملاً عاری از مواد شیمیایی سمی برای ماهیان مانند کلر و کلرامین است ، از نظر pH خنثی است و هیچ گونه سختی آب ندارد. بسیاری از ماهی های گرمسیری برای شکوفایی نیاز به محیط های خاص آب دارند. اسمز معکوس به شما امکان می کند پارامترهای شیمی آب را کنترل کنید، به این معنی که می توانید هر آنچه که از آبزیان بخواهید پشتیبانی کنید. نگهداری آکواریوم های نمکی و صخره ای بسیار دشوار است. اسمز معکوس با دادن یک آب خالص قابل اطمینان و پایدار برای تهیه محیط آب نمکی شما فرایند را ساده می کند.

چرا از سیستم تصفیه آب اسمز معکوس برای آکواریوم استفاده می کنید؟

اسمز معکوس آب با خلوص بالا، عاری از سختی آب، مواد شیمیایی مانند کلرو سموم، تولید می کند و تا 99٪ مواد جامد محلول در آب را از بین می برد. اسمز معکوس به شما امکان می دهد تا شرایط آب دقیقی را که مناسب آکواریوم شما باشد، با کیفیت آب محلی خود، طراحی کنید. اسمز معکوس فلزات سنگین، نیتراتها، نمکها و مواد معدنی محلول را از بین می برد و باعث خلوص غیرقابل مقایسه و غیرقابل توصیف می شود که می توانید آب آکواریوم خود را تهیه کنید. آب در پارامترهای دقیقی که ماهی شما به آن احتیاج دارد، بازسازی می شود. اسمز معکوس به شما امکان کنترل کامل سطح pH آب، میزان نمک و مواد معدنی مناسب آبزیان را می دهد.

هر کسی که یک آکواریوم را نگهداری کرده است، با اهمیت کیفیت پایدار و قابل پیش بینی آب آشنا است. حتی عدم تعادل اندک می تواند بیماری را ایجاد کند و باعث کاهش سلامت صخره های شما می شود. هر ماهی برای تسهیل زندگی شاد و سالم به ترکیب بی نظیری از pH و مواد معدنی نیاز دارد.

اسمز معکوس چگونه کار می کند؟

اسمز معکوس هنگامی که فشار آن را از طریق غشایی نیمه نفوذی پوشانده شده در منافذ ریز کوچک، آب را تصفیه می کند. غشاء به مولکول های آب اجازه می دهد تا از شبکه های کوچک منافذ خود عبور کنند، اما آلاینده ها رد نمی شوند. تمام نمک ها ، نیترات ها ، فسفات ها و مواد معدنی قادر به عبور از غشاء نیستند و از سیستم تخلیه می شوند. این ضایعات ، به نام آب نمک، از سیستم اسمز معکوس به محل زهکشی منتقل می شود. آب تصفیه شده، به نام نفوذ، از سیستم تصفیه و درون مخزن ذخیره آب جاری می شود.

"بهترین

سیستم اسمز معکوس (همچنین به آن RO نیز گفته می شود) از نظر تعداد مراحل استفاده شده برای فرآوری آب متفاوت است. تمام سیستمهای اسمز معکوس از غشایی برای مقابله با دقیق ترین مرحله تصفیه استفاده می کنند. با این حال، واحدهای اسمز معکوس همچنین از یک فیلتر از پیش رسوبی برای از بین بردن هرگونه خاک، زباله یا ذرات زنگ زدگی از آب استفاده می کنند. اگرچه این غشاء قادر به از بین بردن رسوبات است، اما بسیاری از آن می توانند محدود کننده جریان سیستم RO را مسدود کرده و باعث از بین رفتن فشار سیستم شوند. بیشتر سیستم های اسمز معکوس هم به یک فیلتر کربن قبل و هم بعد از فیلتر مجهز شده اند. کربن با فرآیندی به نام جذب، کلر و ترکیبات فرار را از آب خارج می کند. این یک مرحله حیاتی است، نه تنها به این دلیل که کلر برای ماهی بسیار سمی است، بلکه برای محافظت از سیستم به عنوان یک کل نیز مفید است. غشاء کامپوزیت با فیلم نازک تحمل بسیار کمی برای کلر دارد، بنابراین یک فیلتر کربن قبل از تماس مواد شیمیایی را از بین می برد. این پیش فیلترها طول عمر غشاء را افزایش می دهند و باعث افزایش کارایی سیستم می شوند.

 

برخی از واحدهای RO دارای فیلترهای اضافی پس از پست نیز هستند. فیلترهای قلیایی یا آلکالین برای کسانی که می خواهند قلیایی آب خود را تقویت کنند ، اضافه می شوند، پس از اینکه اسمز معکوس تمام مواد معدنی را از بین برد. این می تواند یک راه حل ایده آل برای افراد دارای آکواریوم باشد که به pH قلیایی بیشتری نیاز دارند.

 

بهترین سیستم تصفیه برای آکواریوم

 

سیستم اسمز معکوس چه ترکیباتی را از حذف می کند؟ 

سیستم اسمز معکوس علاوه بر بسیاری از مواد جامد آلی و معدنی محلول، فلوراید، آرسنیک، بنزن، کلسیم، منیزیم، فلزات سنگین مانند سرب و مس و سموم دفع آفات را از بین می برد. با این حال ، ترکیبات خاصی وجود دارد که RO قادر به حذف کردن از آب است که باعث می شود علاوه بر این برای صاحبان آکواریوم نیز مفید باشد. 

نیترات

نیترات ها هنگام ترکیب نیتروژن با اکسیژن تولید می شوند و ترکیباتی هستند که معمولاً در منابع آب یافت می شوند. با این حال، در حالی که انسان تحمل نسبت به مقادیر مناسب نیترات را دارد، ماهی نسبت به ترکیب ازت بسیار حساس تر است. با بالا رفتن سطح نیترات، جلبک ها در تمام مخزن پخش می شوند. نیترات همچنین میزان اکسیژن موجود در آب را کاهش می دهد، که می تواند بر سلامتی همه ماهی تأثیر منفی بگذارد. اگر سطح آن به بیش از 100 قسمت در هر میلیون برسد (ppm)، برای ماهی ها خطرناک است.

در حالی که آکواریوم های آب شیرین قادر به تحمل حداکثر 40 پی پی ام نیترات هستند، آکواریوم های صخره به مراتب کمتر قابل پذیرش هستند. حتی میزان نیترات در مقدار کم نیز می تواند به مرجان ها و مهرگان شما آسیب برساند. خیار دریایی مانند Sea Apple Apple و Tiger Tail نسبت به نیترات بسیار حساس هستند و قادر به مقابله با آنها نیستند. شقایق ها، سخت پوستان و سایر زندگی دریایی فقط در مقدار 0.25 ppm بیمار می شوند. گرچه نیترات توسط ماهی به عنوان یک محصول فرعی مواد زائد تولید می شود، اما اسمز معکوس تضمین می کند که سطح شروع نیترات حداقل است. با تمیز کردن منظم و کوشا، گیاهان حرا، و روشهای کاهش طبیعی نیترات مانند استفاده از شن زنده و سنگ زنده با باکتریهای نیتریفیشن، می توان نیترات ها را در مخزن کنترل کرد.

فسفاتها

فسفاتها باعث رشد سریع جلبک ها در مخازن می شوند. در صورت عدم کنترل، این می تواند به آب سبز منجر شود و باعث کاهش اکسیژن درون آب شود. اگرچه فسفات ها به طور مستقیم برای ماهی شما مضر نیستند، اما استفاده بیش از حد از آکواریوم توسط جلبک ها به مرور زمان مشکلات سلامتی را برای ساکنان آن ایجاد می کند. در آکواریوم های صخره ای، رشد جلبک باعث کاهش رشد سالم مرجان ها می شود. فسفاتها در صخره های مرجانی پخش می شوند و رنگهای پر جنب و جوش آنها را پوشانده و آنها را به رنگ قهوه ای کسل کننده تبدیل می کنند. هر چیزی که بیش از 0.2 ppm باشد، می تواند یک آکواریوم صخره را به یک میدان جلبک تبدیل کند.

اگرچه فسفاتها را می توان با مواد غذایی غیرمستقیم، مواد زائد ماهی و پوسیدگی گیاهان  وارد مخزن کرد، اما استفاده از آب تصفیه نشده تقریباً فسفات شما را بالا می برد. برای آب شیرین معمول است که در حدود 1ppm فسفات در آن وجود داشته باشد، اگرچه برخی از آنها ممکن است به اندازه 5-10 ppm باشد. اسمز معکوس فسفاتها را از آب خارج کرده و شروع خوبی را برای شما تضمین می کند. از آنجایی که مجبور خواهید بود به عنوان بخشی از نگهداری، تکثیر فسفات را در آکواریوم خود کنترل کنید، ایده آل است که از کمترین میزان ممکن فسفات شروع کنید.

سیلیکات ها

با حرکت آب باران از طریق رسوبات سنگی به سمت سفره های زیر زمینی، ماده معدنی به نام سیلیکات را جمع می کند. سیلیکات ها در حدود 90٪ پوسته زمین وجود دارند و آنها را به یکی از رایج ترین آلاینده های آب تبدیل می کنند. اگر در آکواریوم خود از بستر ماسه ای استفاده می کنید، سیلیکات ها طی چند هفته از زیر لایه زیر آب خارج می شوند. از آنجا که سیلیکات ها در آب بسیار شایع هستند، جلبک هایی که آنها تولید می کنند برای بسیاری از دارندگان مخزن یک مشکل شایع است. جلبک های سیلیکا ، که معمولاً به عنوان “جلبک های شن” شناخته می شوند ، قبل از اینکه کل آکواریوم شما را در یک فیلم قهوه ای بپوشانند، در میان صخره ها پخش می شوند. رشد جلبک ها با روشنایی ضعیف و سطح اکسیژن کم در آکواریوم بیشتر تشدید می شود.

سیلیکات همچنین می تواند برای رشد مرجان بسیار خطرناک باشد. دیاتوم ها ، خانواده بزرگی از جلبک های تک سلولی، برای رشد به سیلیکات احتیاج دارند. بعضی از دیاتومها بر روی مرجان اثر گوشتخوار دارند. دیاتوم های قابل اعتماد قبل از رسیدن به سمت بالا در پایه مرجان ها جمع می شوند. این دیاتوم ها به سمت مصرف مرجان ادامه می یابند و منجر به عقب افتادن اسکلت مرجان و پوسیدگی و فروپاشی می شوند. بار دیگر، اسمز معکوس ساده ترین راه برای از بین بردن این خطر از مخزن شما است. سیلیکات ها نمی توانند مسیر خود را از غشای RO عبور دهند و خطر بروز آنها در میان صخره ها و شن را کاهش می دهند.

سختی آب

آب سخت، آبی است با کلسیم و منیزیم بالا که در طی چرخه هیدرولوژیکی طبیعت جمع شده است. آب سخت لکه هایی را روی شیر آب و حمام ، وان و کاسه توالت بر جای می گذارد. از آنجا که این یک نگرانی برای سلامتی نیست، سختی آب توسط تصفیه خانه های شهری ها تنظیم نمی شود، بسیاری از دارندگان خانه در سراسر کشور در خانه هایی با آب بسیار سخت زندگی می کنند.

آب سخت ماهی هایی را که قادر به میزبانی آکواریوم خود هستید، محدود می کند. در حالی که ماهی های زیادی وجود دارند که در محیط های آب سخت رشد می کنند مانند Swordtails ، Guppies و ماهی های پرشکوش مانند کمانداران. اسمز معکوس باعث می شود آب خنثی و نرم شود و به شما امکان می دهد میزان سختی مورد نظر خود را کنترل کنید (توسط آکواریست ها به عنوان General Hardness یا “GH” یاد می شود). این طیف وسیعی از گزینه های در دسترس شما و آکواریوم شما را گسترش می دهد.

 

بهترین سیستم تصفیه برای آکواریوم

چرا باید از سیستم تصفیه اسمز معکوس برای آکواریوم های نمکی خود استفاده کنم؟ 

اسمز معکوس نقطه شروع را به شما می دهد تا محیط دریایی مناسبی را برای ماهی های آب نمکی خود ایجاد کنید. یک آکواریوم موفق آب شور به شدت به یک پایه قوی تکیه می کند. حتی مقادیر کمی از ترکیبات می توانند کل ترکیب مخزن صخره شما رابر هم بزند. به عنوان مثال، حتی مقادیر کم نیترات باعث می شود جلبک ها در تمام آکواریوم های نمکی شما شکوفا و تکثیر یابند. حفظ تعادل ظریف پارامترهای آب برای موفقیت مخزن ضروری است. سیستم اسمز معکوس با استفاده از کنترل کامل کنترل آب، آب را در اختیار شما قرار می دهد.

از آنجا که تعداد بسیار کمی از افراد به آب دریا واقعی که منجر به زندگی دریایی آنها شود، دسترسی پیدا کرده اند، آکواریوم ها دریافته اند که شروع با خلوص آب، ساده ترین راه برای ساختن مشخصات آب آنها است. آب شیر حاوی مواد فرعی ضد عفونی کننده و مواد معدنی غیر طبیعی برای محیط های آب دریا است. مخلوط کردن نمک های دریایی با آب شیر می تواند تقریبی آب اقیانوس را به شما دهد، اما نمی تواند آن را تکرار کند. آب اسمز معکوس کیفیت آب مداوم را فراهم می کند. برای ایجاد آب مورد نظر خود نیازی به آزمایش دقیق آب ندارید و برای ایجاد آب مورد نظر خود تلاش زیادی را صرف کار در اطراف کیفیت آب می کنید. می دانید که با آب کمی نرم و بدون آلودگی و مواد شیمیایی شروع کرده اید. از اینجا می توانید قلیایی و سختی را افزایش داده و سطح نمک مورد نظر را اضافه کنید. قدرت ایجاد شرایط آب ایده آل در دستان شما است.

چگونه آب سیستم تصفیه اسمز معکوس آکواریوم خود را تنظیم کنم؟

پس از به دست آوردن آب عاری از مواد  آلوده کننده و مواد معدنی تولید شده توسط اسمز معکوس، اکنون می توانید مشخصات آب را تنظیم کنید تا به بهترین نحو با نیازهای ماهیان خود مطابقت داشته باشد. سه مورد از مهمترین پارامترهای شیمی آب آکواریوم سختی عمومی (GH) ، سختی کربنات (KH) و تعادل pH آب است. به طور کلی ، بیشتر ماهی ها از یک محیط نرم تر، اسیدی تر و یا آب های سخت تر و قلیایی تر استفاده می کنند.

چرا سختی عمومی (GH) در آکواریوم شما مهم است؟ 

سختی کلی آب آکواریوم شما اندازه گیری میزان کلسیم و منیزیم آب شما است. هرچه مواد معدنی بیشتر در آب وجود داشته باشد، آب سخت تر خواهد شد. با عبور آب از لایه های زمین به سمت سفره های زیر زمینی، از میان صخره هایی مانند گچ و سنگ آهک عبور می کند. آب ، یک حلال جهانی ، مواد معدنی را از این سنگ های کلسیم و غنی از منیزیم حل می کند. سختی تأمین آب شهری یا چاه شما بسته به ترکیب منطقه ای پوسته زمین متفاوت خواهد بود.

به طور کلی، بیشتر ماهی ها ترجیح GH دارند که محیط طبیعی آن ها را منعکس می کنند. در حالی که بسیاری از ماهی ها می توانند مقداری سختی را تحمل کنند، برای پرورش بسیار مهم می شود. بسیاری از ماهی ها در آب و هوایی متناسب با زیستگاه طبیعی خود تولید مثل نخواهند کرد. علاوه بر این، سختی عمومی فرایندی به نام اسمورژولینگ است. Osmoregulation فرآیندی است که توسط آن ماهی غلظت نمک و آب درون بدن خود را با غلظت نمک و آب غوطه ور شده در آن تنظیم می کند. GH آب همچنین در جایی است که ماهی الکترولیتهای مورد نیاز خود را برای تشویق رشد استخوان و ماهیچه ها، تقویت ایمنی و پیشرفت کلی بدست می آورد. منیزیم در توانایی ماهی در هضم غذا کمک می کند.

ترجیحی ماهی نسبت به گونه های مختلف متفاوت است. بسیاری از سیستم های آب نمکی از سختی کلی تا حداقل 2-3 درجه (0-50 ppm) برخوردار خواهند بود زیرا آب اقیانوس در معرض سنگ های سنگ آهک بسیار قرار دارد.

 

درجه  PPM (قسمت در میلیون) سختی آب
0 – 4 dH 0 – 70 پی پی ام خیلی نرم
4 – 8 dH 70 – 140 پی پی ام نرم
8 – 12 dH 140 – 210 پی پی ام متوسط
12-18 dH 210 – 320 ppm خیلی ملایم
18 – 30 dH 320 – 530 پی پی ام سخت
30+dH 530+ ppm خیلی سخت

 

چگونه می توان سختی عمومی (GH) را در آکواریوم خود تنظیم کرد 

برای پایین آوردن سختی عمومی آکواریوم، بهترین انتخاب شما این است که از آب اسمز معکوس شروع کنید. از بین بردن مقدار ماده معدنی محلول کار بسیار دشواری است و اگر آب شما حاوی درجه سختی قابل توجهی باشد، بدون تصفیه قادر به انجام این کار نخواهید بود. این یکی دیگر از دلایلی است که اسمز معکوس در آکواریوم های آب شور بسیار شیوع دارد. میزان کم فشار آب مورد نیاز این مخازن با استفاده از آب RO یا مخلوط کردن در آب مقطر به بهترین وجه حاصل می شود . اضافه کردن خزه ذغال سنگ نارس، بستر گیاهی به مخزن شما نیز مقداری از مواد معدنی را جذب می کند، اما همچنین باعث کاهش سطح pH آب شما می شود.

چرا سختی کربنات (KH) در آکواریوم شما مهم است؟ 

سختی کربنات اندازه گیری کربناتها و بی کربناتهای موجود در آب شماست. KH به عنوان یک بافر برای pH آکواریوم شما کار می کند. بیشتر ماهی های گیاهان خوار، مرجان و آبزیان نسبت به هر گونه نوسان سریع pH بسیار ضعیف عمل می کنند. تغییرات در pH شوک در ماهی و حتی منجر به مرگ آنها می شود. KH ، که گاهی اوقات به عنوان قلیایی مخزن شما نیز یاد می شود ، اطمینان می دهد که اسیدها بلافاصله به تعادل pH مخزن حمله نکنند. در عوض، هرگونه تغییر در pH ابتدا توسط KH آب نرم می شود.

از آنجا که ماهی شما مواد زائد تولیدمی کند، آمونیاک و نیتریت ها فرآورده های طبیعی هستند. اینها ترکیبات اسیدی هستند و بدون داشتن بافر بین آنها و pH باعث افزایش اسیدیته آب شما می شوند. با این حال، اسیدها در عوض در KH آکواریوم از بین می روند. در مخازن آب نمکی، بی کربنات ها همچنین به تقویت رشد اسکلت های مرجانی کمک می کنند. از بین تمام پارامترهای شیمیایی مخزن ، KH احتمالاً مهمترین نقش را ایفا می کند. بدون KH پایدار، خطر کاهش pH خود را دارید. KH به طور کامل هرگز نباید به صفر برسد زیرا این امر باعث از بین رفتن هرگونه بافر بین pH و بی ثباتی می شود.

ماهی های مختلف ترجیح KH های مختلفی دارند ، دقیقاً مانند سختی و pH. به طور کلی، هرچه pH آب شما بیشتر باشد، سطح بالاتر KH نیز لازم خواهد بود. بیشتر ماهی ها و گیاهان در طیف نسبتاً وسیعی از KH (هر جایی از 1-10 dKH) راحت هستند. مهمترین عامل نظارت بر KH شما برای اطمینان از حفظ تعادل است. نباید تنظیم شود مگر اینکه لازم باشد.

نحوه تنظیم سختی کلسیم (KH) در آکواریوم شما 

برای پایین آوردن KH ، هیچ چیز مؤثرتر از آب اسمز معکوس نیست. شروع با آب RO / DI آب کاملاً خالی از KH به شما می دهد، بنابراین به شما این امکان را می دهد که KH را به هر میزان که می توانید برای ماهی و pH خود مناسب تر کنید، بالا ببرید. افزودنیهای طبیعی مانند برگ بادام هندی و خزه ذغال سنگ نارس می تواند به آرامی KH آکواریوم شما را کاهش دهد. همچنین می توانید از بافر اسید استفاده کنید که کربنات کلسیم و بی کربنات کلسیم را به دی اکسید کربن تبدیل می کند. با این حال، در استفاده از بافرهای اسیدی بسیار محتاط باشید. این مواد به بهترین وجه در مخازن مورد استفاده قرار می گیرند که گیاهان دی اکسید کربن را جذب می کنند زیرا این می تواند باعث کاهش KH و pH شما شود و منجر به آسیب جدی به ماهی شما شود.

برای افزایش KH خود می توانید از کربنات سدیم یا بی کربنات (که معمولاً به آن خاکستر سودا و جوش شیرین گفته می شود) استفاده کنید. اینها کربنات بیشتری را به داخل آب شما وارد می کنند و KH آب را تقویت می کنند. فروشگاه های آکواریوم نیز بافرهای قلیایی را به فروش می رسانند که با توجه به نیاز آکواریوم شما، چه مقدار می توانند اضافه کنند. ترکیبات طبیعی مانند سنگ های دولومیت ، آراگونیت و مرجان خرد شده همگی باعث افزایش KH می شوند. با این حال، به خاطر داشته باشید، اینها همچنین بر میزان GH و pH آب شما تأثیر خواهند گذاشت.

 

بهترین سیستم تصفیه برای آکواریوم

چرا pH در آکواریوم شما مهم است؟ 

به طور گسترده ، pH اندازه گیری میزان اسیدی یا قلیایی بودن آب آکواریوم شماست. pH در مقیاس 1 تا 14 اندازه گیری می شود ، با شماره میانی 7 مقدار خنثی را نشان می دهد. هر چیزی که زیر 7 باشد اسیدی است ، در حالی که هر مقدار بالاتر از 7 اساسی (یا قلیایی) محسوب می شود. مقیاس pH لگاریتمی است ، بدین معنی که هر تعداد افزایش یا کاهش ده برابر بیشتر از عدد قبلی است. به عنوان مثال، pH 8.5 ده برابر قلیایی تر از PH7.5 است. با این حال، pH 9.5 می تواند صد برابر قلیایی از 7.5 باشد. به همین دلیل تغییرات چشمگیر در pH بسیار خطرناک است. افت چند نقطه به این معنی است که آب اکنون هزاران بار اسیدی تر از گذشته است.

از نظر تاریخی، pH برجسته ترین پارامتر شیمی آب آکواریوم بود. این مسئله هم به این دلیل بود که اندازه گیری pH آب بسیار ساده است و هم به دلیل درک محدودتر نحوه عملکرد شیمی آکواریوم. با این حال، اکنون می فهمیم که سختی کلسیم (KH) آب تأثیر بیشتری بر اسیدیته یا قلیائیت آب نسبت به pH دارد. این امر به این دلیل است که pH آب بدون تأثیر KH در آب تغییر می کند. اما اگر KH آب کاهش یابد، pH آب همیشه تحت تأثیر قرار می گیرد. KH بافر برای محافظت از ماهی در برابر تغییر pH است. pH به خودی خود می تواند بدون آسیب رساندن به ماهی و مرجان تا زمانی که KH پایدار باشد، چند نقطه را تغییر دهد.

به طور کلی، ماهی هایی که آب نرم تر را ترجیح می دهند، آب اسیدی بیشتری را ترجیح می دهند و ماهی هایی که مناسب آب های سخت تر هستند، قلیایی را ترجیح می دهند.با این حال، بسیاری از ماهی ها در محدوده 6-8 بسیار راحت وجود دارند. یک محیط پایدار به اندازه هر محدوده pH پیشنهادی برای ماهی مهم است. به جای تعقیب یک شماره ایده آل، روی ثابت نگه داشتن سطح pH تمرکز کنید. با این حال، شایان ذکر است که بیشتر ماهی ها از آبهای اسیدی یا قلیایی تولید نخواهند کرد مگر اینکه در آب های مطابق با پارامترهای بومی خود باشند.

بهترین سیستم تصفیه برای آکواریوم

نحوه تنظیم pH در آکواریوم شما 

برای پایین آمدن pH، مانند سایر پارامترهای دیگر، بهترین کار این است که با آب اسمز معکوس شروع کنید. آب RO به طور طبیعی کمی اسیدی است، و به دلیل اینکه فاقد هرگونه KH است، قادر است سطح pH را حتی بیشتر کاهش دهد. همچنین می توانید بستر ذغال سنگ نارس یا چوب پنبه را به آکواریوم اضافه کنید. اینها تانن ها را درون مخزن شما آزاد می کنند که باعث افزایش اسیدیته آب می شود. به طور مشابه، بادام هند هنگام تجزیه، تانن ها را درون مخزن شما رها می کند.

برای افزایش pH آکواریوم، کربنات کلسیم را اضافه کنید. مرجان خرد شده، نخودهای دولومیتی و آراگونیت همگی اندکی باعث افزایش pH آب شما می شوند. سنگ آهک نیز می تواند اضافه شود، که هم pH و هم سختی عمومی را بالا می برد. برخی از آکواریوم ها مقادیر کمی جوش شیرین را اضافه می کنند که باعث افزایش KH آب نیز می شود. همچنین بافرهای pH شیمیایی به طور گسترده ای در دسترس هستند که می توانند جهت دقیق افزایش مقدار مورد نظر، مسیرهای دقیقی را ارائه دهند. با این حال، هر زمان که pH را تنظیم می کنید (از بالا یا پایین)، باید با احتیاط شدید عمل کنید. همانطور که گفته شد، اگر pH خیلی پایین بیفتد یا خیلی بالا برود​​، تأثیر مضراتی بر سلامتی ماهی، مرجان و گیاهان شما دارد. همچنین می توانید هوادهی را در آکواریوم از طریق پمپ های آکواریوم یا سنگ های هوا افزایش دهید برای کمک به از بین بردن دی اکسید کربن.

بهترین سیستم تصفیه اسمز معکوس برای آکواریوم چیست؟

بهترین سیستم اسمز معکوس برای آکواریوم شما بستگی به میزان خلوص مورد نظر شما و نوع مخزن محیط مورد نظر برای توسعه دارد. برای یک محیط آب شیرین، بسیاری از سیستم های اسمز معکوس 5 مرحله ای وجود دارد که کلیه نمک ها، مواد جامد محلول و باکتری ها را از بین می برد. سیستم هایی مانند سیستم اسمز معکوس  5-Stage برای برنامه های آکواریوم ایده آل هستند. این یک سیستم با بازده بالا است و تا روزانه 1500 لیتر آب در روزانه تصفیه شده تولید می کند. روند اسمز معکوس بسیار آهسته کار می کند و شما نمی توانید صبر کنید تا آب را دوباره پر کنید. این سیستم دارای پمپ تقویت کننده آب است برای افزایش فشار خوراک که باعث افزایش خروجی بیشتر و افزایش راندمان می شود. اگر می خواهید به حداکثر خلوص آب برسید، یک کارتریج دیونایزسیون (DI) بین فیلتر کربن و مخزن ذخیره خود اضافه کنید تا بیشتر TDS را به صفر برساند.

اسمز معکوس گزینه ارجح بسیاری از آکواریوم ها است. سیستم اسمز معکوس معمولاً حدود 95-98٪ کل مواد جامد محلول را از بین می برد. سیستم های RO مخصوصاً برای آکواریوم های آب نمکی و کاربردهای صخره ای مفید هستند. مرجان ها و مهرگان دریایی بسیار ظریف و کاملاً حساس به هرگونه تغییر آب هستند. به منظور حفظ نشاط و رشد آنها، از سیستم های RO استفاده می شود. آنها آب با کیفیت قابل اطمینان و مداوم تولید می کنند که مزاحم این موجودات نیست. برخی از ماهیان دریایی همچنین پارامترهای بسیار خاصی را که برای زنده ماندن آنها لازم است.

آیا می توانم از آب شیر در آکواریوم استفاده کنم؟

پر کردن یک مخزن با آب شیر معمولی امکان پذیر است، با این وجود، باید اطمینان حاصل کنید که تمام آثار کلر از آب خارج شده اند. کلر برای زندگی در آبزیان سمی است و به سرعت ماهی شما را می کشد و گیاهان شما را مسموم می کند. منابع آب شهری از کلر برای ضدعفونی کردن آب آشامیدنی و از بین بردن ویروس های ناشی از آب، تک یاخته ها و باکتری ها استفاده می کنند. کلر یک محصول جانبی به نام اسید هیپوکلروس تولید می کند. از طریق اکسیداسیون، کلر قادر است به طور موثری این میکروارگانیسم های بیماری زا را از بین ببرد و آب شیر آب شما را ایمن نگه دارد. با این حال، همان ماده شیمیایی که باکتری ها را برای انسان خنثی می کند برای ماهی شما کشنده است. قرار گرفتن در معرض کلر باعث نکروز شدن ماهیان، آسیب دیدن پوست و آبشش و ایجاد مشکلات جدی تنفسی می شود. آنها همچنان که در کلر نفس می کشند، آنها دچار نارسایی و نابودی اندام ها خواهند شد. مسمومیت با کلر یک اشتباه معمول است که بسیاری از دارندگان تازه کار ماهی مرتکب آن می شوند ، اما این یک بدبختی قابل اجتناب است.

با این حال، حقیقتاً، ما بدون استفاده از تصفیه آب، کنترل کمی روی کیفیت آب شیر کنترل خود داریم. در حالیکه تصفیه خانه های شهری برای اطمینان از امنیت در مصرف آب، آب شهر را تنظیم می کنند، هنوز آلودگی های کمی وجود دارند. محتوای مواد معدنی و فلزات از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. رواناب کشاورزی، زباله های صنعتی، دارویی، میکروبلاستیک، سموم دفع آفات و ترکیبات آلی فرار ( VOC ) همه راه خود را به درون آب شهر می رساند. اگرچه ممکن است در سطحی نباشند که سلامتی انسان را تهدید کند، ماهی ها به مراتب ظریف تر و نسبت به محیط آبی آنها بسیار حساس هستند.

چگونه از شیر آب برای آکواریوم خود جدا سازی کنیم: 

اگر تصمیم دارید به جای خلوص زیاد یا آب تصفیه شده در آکواریوم از آب شیر استفاده کنید، روش های مختلفی وجود دارد که افراد برای از بین بردن کلر موجود در آب خود استفاده می کنند.

  • قرار دادن آب در معرض نور خورشید. هنگامی که کلر در معرض نور خورشید قرار می گیرد، بیشتر گاز هیپوکلره و اکسیژن تجزیه می شود. پرتوهای فرابنفش خورشید کلر را به مولکولهای هیدروکلراید و اکسیژن تجزیه می کند و این گازها در جو پخش می شوند. اگر حداقل مقدار کلر در آب شما وجود داشته باشد، به سادگی قرار گرفتن در معرض آب در طول 24 ساعت در معرض آفتاب می تواند به طور مؤثر کلر موجود در آب را کاهش دهد. این یک روش کلاسیک برای محافظت از آب برای ساکنان ماهی آن است ، اما حقیقتاً توصیه نمی شود. کلرامین ها در مراکز تصفیه آب شهری به طور فزاینده ای محبوب می شوند. کلرامین ها، ترکیبی از آمونیاک و کلر، در ضد عفونی کردن بسیار مؤثر هستند ، اما از بین بردن آن بسیار سخت تر است. روش های قرار گرفتن در معرض نور حورشید برای کاهش کلرامین مؤثر نخواهد بود، زیرا غیر فرار است و بنابراین تبخیر نمی شود. این روش خارج کردن گاز برای آبهایی که کلر کمی دارند با حضور کلرامین کاملاً مؤثر نیست.
  • آب را بجوشانید. جوشاندن آب یک روش عالی برای از بین بردن آلودگی های ناخواسته است. به همین دلیل است که وقتی خطوط لوله ترک خورده و منابع آب شهری به خطر می افتد، جوشاندن آب برای محافظت از مردم در از بین بردن باکتری ها صادر می شود. به همین ترتیب، آب جوش هم از کلر و هم کلرامین موجود در آب شما خلاص می شود. آب را به مدت حدود 20 دقیقه در جوش نورد قرار دهید تا اطمینان حاصل شود که کلر از بین رفته است، و سپس بگذارید خنک شود. با این وجود، مگر اینکه از یک آکواریوم بسیار کوچک مراقبت کنید، این یک راه حل قابل قبول نیست. جوشاندن آب به اندازه کافی برای پر کردن یک مخزن ماهی 30 گالن یک کار بسیار زیاد و وقت گیر است. این یک روش مؤثرتر از این است که آب را کنار بگذارید ، اما بسته به مقیاس عملکرد شما ممکن است عملی نباشد.
  • از دستگاه جوش آور شیمیایی استفاده کنید. کلرور کننده های شیمیایی هم به صورت آنلاین و هم در فروشگاه های آکواریوم و حیوانات محل شما به آسانی در دسترس هستند. افزودن قطره از اینها به آب شما، میزان کلر را خنثی می کند و برخی از آنها برای حذف کلرامین، فلزات سنگین و آمونیاک رتبه بندی شده اند. با این حال، اگرچه این موارد مفید هستند، در صورت استفاده بیش از حد، می توانند باعث ایجاد ساختمان شوند. دیگران نسبت به آنها گریزی دارند زیرا آنها به جای اینکه بطور طبیعی این کار را انجام دهند، شیمیایی ترکیب آب را تبدیل می کنند. اگر تصمیم به فیلتر کردن آب آکواریوم خود ندارید، این مطمئن ترین روش برای اطمینان از مسموم شدن ماهی های شما توسط کلر نیست. با این حال، در نظر داشته باشید که کلر زدایی فقط سموم مانند کلر را از آب خارج می کند. برای ساختن محیط مناسب آبزیان استفاده از یک سیستم اسمز معکوس، مناسب تر است.

با توجه به مطالبی که گفته شد تنها راه زدودن این مواد استفاده از یک تصفیه آب موثر و مفید است که بتواند همه این آلاینده ها را حذف نماید. متاسفانه بیشتر انواع تصفیه آب آکواریوم که به فروش می رسد، کارایی لازم را نداشته و تنها می تواند برخی رسوبات و جرم را حذف نماید. کارشناسان تصفیه آب گوارا با توجه به حساسیت آکواریوم شما و نوع آبزیان، دستگاه تصفیه آب آکواریوم مناسبی را پیشنهاد میدهند.

در صورت هرگونه سوال و یا سفارش تلفنی می توانید از طریق شماره تلگرام تصفیه آب ۰۹۱۳۹۷۰۶۶۵۰  و یا ایمیل info@abgovara.com با کارشناسان تصفیه آب گوارا در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام

چگونه می توانم به شما کمک کنم؟😊

SocialSocial