آشنایی با عملکرد سوئیچ فشار بالا و پایین در دستگاه تصفیه آب

آشنایی با عملکرد سوئیچ فشار بالا و پایین تصفیه آب

سوئیچ فشار بالا و سوئیچ فشار بالا

در بعضی انواع دستگاه تصفیه آب، از سوییچ های هوشمند برای کنترل کردن وضعیت دستگاه استفاده میشود. معمولا این دستگاه ها برقی هستند و عموما از روشهای اسمز معکوس استفاده می کنند. یکی از قطعات استفاده شده، سوییچ فشار بالا یا High Pressure و سوییچ فشار پایین یا Low pressure می باشد. که در این مقاله قصد داریم با عملکرد سوئیچ فشار بالا و پایین در دستگاه تصفیه آب آشنا شویم.

عملکرد سوئیچ فشار بالا

این سوئیچ بصورت سری با پمپ در مدار قرار گرفته است و در واقع بعنوان یک کلید قطع و وصل در مدار عمل می کند. سوییچ فشار بالا وظیفه خاموش کردن پمپ دستگاه را در مواقعی که شیر برداشت بسته و منبع آب نیز پر است، به عهده دارد. در واقع در چنین مواقعی که نیاز به تولید آب تصفیه شده نداریم، در اثر فشار پمپ، فشار درون شیلنگ ها بالا می رود. این فشار به دیافراگم تعبیه شده در سوئیچ منتقل شده و باعث قطع جریان عبوری از مدار می گردد. در اثر قطع جریان الکتریسیته پمپ دستگاه نیز خاموش می شود. اگر مقداری از آب منبع تخلیه شود، فشار درون شیلنگها و در نتیجه فشار تحمیل شده بر دیافراگم سوئیچ، کاهش پیدا کرده و باعث می شود که مدار مجددا بسته شده و جریان برقرار شود. در اثر برقرار شدن جریان برق، پمپ دستگاه مجددا آغاز به کار می کند تا آب تخلیه شده را جبران کند. عملکرد این سوئیچ دقیقا عکس عملکرد سوئیچ قطع فشار پایین  می باشد.

سوئیچ فشار بالا، با برق ۲۴ ولت و در دستگاه تصفیه آب خانگی کار می کند. دارای ورودی و خروجی ۱/۴ اینچ با اتصال سریع فیتینگی (QC) یا مهره ای است. سوئیچ توسط دو رشته سیم به سوئیچ قطع فشار پایین و ترانس دستگاه  مرتبط شده است. هنگام تعویض سوئیچ ، سرسیم ها از سوئیچ جدا شده به سوئیچ جدید متصل می شوند. جابجایی سیم ها تاثیری در عملکرد سوئیچ ندارد.

نحوه تست کردن سوئیچ فشار بالا یا High Pressure دستگاه تصفیه آب خانگی

عملکرد سوئیچ فشار بالا تصفیه آب:

در صورت نبودن این سوییچ، پس از تولید آب کافی در مخزن، هیچ نوع اخطاری برای خاموش کردن دستگاه و توقف تولید آب تصفیه شده داده نمی شود. بنابراین تولید ادامه داشته و مشکلات ذیل ممکن است ایجاد شوند:

  • خرابی یا ترکیدن مخزن تصفیه آب بدلیل فشار بالایی که تولید آب دائم ایجاد می کند.
  • سوختن یا خرابی پمپ تصفیه آب، آداپتور، شیر برقی و سایر قطعات قطع کن، به دلیل کارکرد دایمی بدون توقف
  • هدر رفت دایم آب بدلیل تولید دایمی
  • کاهش عمر فیلترهای پیش تصفیه و فیلتر ممبران بدلیل کارکرد دایم

عملکرد سوئیچ فشار پایین تصفیه آب:

این قطعه که از آن به عنوان محافظ پمپ نیز یاد می شود، وظیفه خاموش کردن پمپ در مواقع افت فشار و یا قطع آب ورودی را به عهده دارد و بدین ترتیب از خالی کار کردن پمپ و در نتیجه آسیب دیدن آن جلوگیری می کند. این سوئیچ بصورت سری در مدار الکتریکی پمپ قرار گرفته است و در واقع به عنوان یک کلید قطع و وصل در پمپ عمل می کند. زمانی که فشار آب ورودی بالاست، به دیافراگم تعبیه شده درون قطعه فشار وارد شده و موجب بسته ماندن مدار برقراری جریان برق می شود. در صورت افت فشار یا قطع آب، فشار از روی دیافراگم برداشته شده، موجب باز شدن مدار و قطع جریان برق عبوری می شود. قطع و وصل شدن جریان برق موجب قطع و وصل شدن پمپ می شود.

سوئیچ فشار پایین، فقط یک شیلنگ ورودی آب دارد و خروجی ندارد. معمولا بعد از فیلتر اول نصب می شود.

سوئیچ فشار پایین، دارای یک ورودی ۱/۴ اینچ با اتصال سریع فیتینگی (QC) یا مهره ای است که یک انشعاب از ورودی هوزینگ اول توسط یک سه راهی دو سر اتصال سریع فیتینگی (QC) یا مهره ای ۱/۴ اینچ دنده از وسط ۱/۴ اینچ به ورودی این سوئیچ متصل شده است. در بعضی مدل ها هر سه سر سراهی اتصال سریع فیتینگی (QC) است و سر وسط با یک قطعه شیلنگ کوچک به این سوئیچ متصل می شود. سوئیچ به وسیله دو رشته سیم به ترانس و سوئیچ قطع فشار بالا مرتبط شده است. هنگام تعویض سوئیچ، سرسیم ها از سوئیچ جدا شده و به سوئیچ جدید متصل می شوند. جابجایی سیمها تاثیری در عملکرد سوئیچ ندارد.

کاربرد سوئیچ فشار پایین تصفیه آب :

اگر این قطعه مهم در دستگاه آب تصفیه نباشد، در مواقعی که آب ورودی لوله کشی قطع شده و یا فشار آب بیش از اندازه کم باشد، دستگاه متوجه نبود آب نشده و شروع به فعالیت می کند تا بتواند حجم آب مورد نیاز را فراهم نماید. اما از آنجایی که آبی وارد سیستم نمی شود، هیچ نوع خروجی آبی نیز وجود نخواهد داشت و عمل قطع کردن سیستم اتفاق نمی افتد. به همین دلیل مشکلات ذیل ایجاد می شوند:

  • روشن ماندن مداوم پمپ، سوئیچ ها و شیر قطع کن که سبب سوختن یا افت شدید کیفیت آنها می شود.
  • داغ کردن قطعاتی مانند آداپتور که میتواند سبب بروز آتش سوزی نیز شود.

مشکلات رایج سوئیچ قطع کن فشار پایین دستگاه تصفیه آب خانگی

در صورت هر گونه سوال و یا سفارش تلفنی میتوانید از طریق شماره تلفن های 32336109-035 و 09139706650، ایمیل info@abgovara.com و شبکه های اجتماعی ( تلگرام، اینستاگرام) با کارشناسان تصفیه آب گوارا در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام

چگونه می توانم به شما کمک کنم؟😊

SocialSocial