TDS یا سختی آب چیست و چرا باید آن را اندازه گیری کنید؟

TDS در آب

TDS یا سختی آب چیست و چرا باید آن را اندازه گیری کنید؟

به دلیل توانایی انحلال و جذب مولکول ها از مواد مختلف به عنوان یک “حلال جهانی” در نظر گرفته شده است. به مقدار ذرات حل شده در یک حجم خاص از آب ، سطح کل مواد جامد محلول (TDS) یا سختی آب گفته می شود. ما توضیح خواهیم داد که چگونه شما میزان TDS آب خود را اندازه گیری و کاهش دهید.

TDS در آب چیست؟

کل مواد جامد محلول (TDS) مقدار مواد آلی و معدنی مانند فلزات ، مواد معدنی و یون ها است که در یک حجم خاص از آب حل می شوند. هنگامی که یک حلال مانند آب با ماده محلول برخورد می کند، ذرات ماده در آب جذب می شوند. TDS موجود در آب می تواند تقریباً از هر کجا به وجود آید، از جمله مواد معدنی موجود در چشمه های منبع آب، مواد شیمیایی مورد استفاده برای تصفیه آب از سیستم فاضلاب، رواناب از نمک های جاده و مواد شیمیایی حیاط یا کودهای حیاط، حتی لوله کشی در خانه شما.

TDS یا سختی آب چگونه اندازه گیری می شود؟

آزمایش آب شما با استفاده از TDS متر  ساده ترین روش برای اندازه گیری کل مواد جامد محلول است. برخی از سیستم های تصفیه به متر TDS مجهز شده اند تا به طور دوره ای سطح را کنترل کنند. همچنین ، تأمین کننده آب شما موظف است گزارش های مربوط به کیفیت آب را آزمایش و نگهداری کند و در صورت درخواست آنها را تهیه کند. با این حال ، این گزارشات دلایل بالا بودن TDS که مخصوص خانه شماست، مانند لوله های خورنده نشده را نشان نمی دهد.

سختی سنج

کل مواد جامد محلول (TDS) به عنوان یک حجم آب با واحد میلی گرم در لیتر (mg/l) اندازه گیری می شود، وگرنه به عنوان قسمت در میلیون (ppm) شناخته می شود. طبق آیین نامه آب شرب ثانویه EPA ، میزان 500 ppm حداکثر مقدار TDS برای آب آشامیدنی شما است. اندازه گیری هر چیزی بالاتر از 1000 ppm، سطح ناامن TDS است. اگر خواندن TDS شما از 2000 ppm بیشتر باشد، ممکن است یک سیستم تصفیه نتواند آن را اداره کند.

نمودار آب TDS

 <50-250 پی پی ام کم در نظر گرفته شده: در بعضی از مواد معدنی مفید برای سلامتی شما وجود ندارد
300-500 پی پی ام ایده آل: این سطح نقطه شیرین برای TDS در آب آشامیدنی است
600-900 پی پی ام عالی نیست: برای از بین بردن TDS خود یک سیستم اسمز معکوس در نظر بگیرید
1000-2000 پی پی ام وحشتناک: برای استفاده توصیه نمی شود و یا ایمن نیست
> 2000 بدتر: سطح TDS بالای 2000 ppm کاملاً ناامن است و فیلترهای خانگی نمی توانند این سطح از آلودگی را کنترل کنند

 

نحوه اندازه گیری TDS

  • TDS آب خام را با فرو بردن پروب تستر در یک فنجان یا لیوان آب TAP اندازه گیری کنید. نتایج را ثبت کنید.
  • TDS آب RO خود را با پر کردن یک فنجان یا لیوان با آب RO (از شیر آب RO) و فرو بردن کاوشگر تستر در آب اندازه بگیرید. نتایج را ثبت کنید.
  • محاسبه درصد رد با استفاده از فرمول زیر:

 

محاسبه گر متر TSD

توجه: اگر سیستم RO شما جدید است یا غشایی جایگزین شده است، اولین مخزن آب RO را آزمایش نکنید. مخزن اول حاوی ضد عفونی کننده و احتمالاً ذرات کربن از فیلترهای جدید شما خواهد بود که باعث خواندن کاذب خواهد شد.

چرا باید مواد جامد محلول را اندازه گیری کنید؟

از آنجا که آب با کیفیت خالص است، از نظر طعم، بو و رنگ وجود ندارد، آزمایش سطح TDS در آب شما می تواند راهی عالی برای تجزیه و تحلیل کیفیت کلی آب شما باشد.

  1. طعم:  مقادیر بالای TDS بر طعم آب آشامیدنی شما تأثیر می گذارد. بسته به نوع جامد محلول، آب می تواند باعث ایجاد طعم و بوی تلخی، شور یا حتی سولفوریک شود.
  2. سلامت: TDS  آب زیاد برای نوشیدن می تواند بی خطر باشد. با این حال، برخی از مواد مانند سرب یا مس خطرات سلامتی دارند.
  3. نگهداری فیلتر:  سیستم های تصفیه آب یک راه حل عالی برای مواد جامد محلول است، اما آنها برای همیشه دوام ندارند. آزمایش معمول برای TDS می تواند اطمینان حاصل کند که فیلتر شما به درستی کار می کند.
  4. لوله کشی و لوازم خانگی:  آب حاوی مقادیر زیادی کلسیم محلول و منیزیم می تواند باعث ایجاد سطح بالای TDS و آب سخت شود. آب سخت  در لوله ها جمع می شود و مقیاس و ساخت آن ایجاد می شود که منجر به تعویض گران قیمت لوله ها می شود و عمر وسایل شما را کاهش می دهد.
  5. استخر:  آب سخت ناشی از بالا رفتن سطح کل مواد جامد محلول می تواند به لوله های مسدود شده برای استخر شما نیز منجر شود.
  6. پخت و پز:  اگرچه برای سلامتی شما زیر 1000 ppm مخرب نیست، پخت و پز با TDS زیاد می تواند طعم غذا را تغییر دهد.
  7. تمیز کردن:  اگر ظروف شما بعد از شستشو لکه می شود، اگر لباس شما در شستشو لکه می شود، و اگر در سینک ها، وان ها و شیرآلات خود لکه ایجاد می شود، ممکن است زمان آن رسیده باشد که آب خود را برای کل مواد جامد حل شده آزمایش کنید.

اثرات بهداشتی TDS بالا در آب آشامیدنی

اگرچه سطح بالای TDS می تواند بر طعم آب و سلامتی وسایل شما تأثیر بگذارد، اما برای سلامتی شما مضر نیست. در حقیقت، برخی مواد معدنی که باعث افزایش TDS مانند منیزیم و کلسیم می شوند، برای سلامتی شما مفید هستند. با این حال، قرائت های بالاتر از 500 ppm نیاز به تحقیقات بیشتر در مورد ذرات سمی مانند فلزات سنگین دارد و قرائت 1000 ppm برای مصرف انسان کاملاً نا امن است.

آیا آب کم TDS مضر است؟

قرائت آب TDS از 0 TDS برای سلامتی شما بد نیست. TDS پایین به معنای داشتن آب با کیفیت بالا است. اما TDS کم ممکن است باعث شود آب شما طعمی مسطح داشته باشد. آب باران به دلیل تبخیر به طور طبیعی فاقد TDS است. سطح بین 300 تا 500 بهترین سطح TDS برای آب آشامیدنی است.

تأثیر آب TDS بر گیاهان

تأثیر مواد جامد محلول در گیاهان و مخازن ماهی شما

اگر گیاهان، سبزیجات یا گلها را از طریق هیدروپونیک پرورش می دهید، بنابراین مواد جامد محلول در تأمین مواد مغذی گیاهان شما نقش مهمی دارند. دو ماده که اغلب باعث TDS زیاد می شوند، پتاسیم و نیترات هستند که برای گل سرخ شما عالی هستند. شما حتی ممکن است دیده اید که مادربزرگ و مادربزرگتان برای همین اثر ، پوست موز را در پایه گیاهان گل رز قرار می دهند. گلها باید در حدود 1000-1100 ، ppm باشند در حالی که گیاهان سبزیجات باید حدود 900-1000 ppm داشته باشند. با این حال، دانستن انواع مواد جامد محلول در هنگام آبیاری گیاهان گیاهی بسیار مهم است. اگر یونهای سمی وجود داشته باشد ، توسط گیاه جذب می شوند.

اگر ماهی دارید، بهتر است آنها را در محلول آب با کل مواد جامد محلول مانند زیستگاه طبیعی آنها نگه دارید. TDS زیاد می تواند باعث ایجاد ابری و عدم نفوذ نور خورشید و در نتیجه فتوسنتز در طول عمر گیاهان آبزی شود. همچنین می تواند درجه حرارت را بالا ببرد ، که می تواند برای بعضی از گونه ها مضر باشد.

نحوه کاهش TDS در آب

سیستم تصفیه آب یک روش عالی برای کاهش یا از بین بردن TDS یا سختی از آب شما است، به خصوص اگر TDS شما بالای 500 ppm یا بالاتر از چیزی باشد که برای طعم و مزه آب خود می خواهید. اگرچه TDS می تواند تعیین کند که آیا آب شما دارای سطح معینی از مواد جامد محلول است، اما نمی تواند انواع مواد را تعیین کند. اگر نمی دانید چه چیزی باعث بوجود آمدن مشکلاتی مانند بو و لکه در وسایل شما می شود ، انتخاب بهترین سیستم تصفیه برای حل مسئله می تواند دشوار باشد. استفاده از کیت آزمایش آب خانگی  به شما کمک می کند تا ترکیب آب خود را تعیین کرده و تجزیه و تحلیل کنید که آیا اقدامات بیشتری در خارج از سیستم آب مورد نیاز است یا خیر.

در زیر سه فیلتر آب جهت کاهش TDS یا سختی وجود دارد که توصیه می کنیم میزان بالای مواد جامد محلول در آب و آب آشامیدنی خود را کاهش دهید:

1) سیستم اسمز معکوس (RO)

سیستم اسمز معکوس یکی از مهمترین و فیلترهای جامع برای آلاینده حذف شده است. این سیستم آب را از طریق غشای نیمه نفوذ پذیر ، که کل مواد جامد محلول را از بین می برد ، مجبور می کند. همچنین از یک رسوب و فیلتر کربن برای از بین بردن سایر اشکال آلاینده ها استفاده می کند.

2) تقطیر آب

تقطیر آب حذف آلاینده از طریق فرایند مورد استفاده در طبیعت، تبخیر. با تبخیر آب، آلاینده ها قادر به تبخیر نیستند. به همین دلیل است که آب باران آب با کیفیت خالص است. این سیستم با تقطیر آب از آلوده کننده ها، این پدیده را تقلید می کند.

3) سیستم دیونیزاسیون (DI)

سیستم های دیونیزاسیون ، مواد جامد محلول را از طریق تبادل یونی با استفاده از رزین هایی که بار الکتریکی یون ها را کنترل می کنند ، حذف می کنند. یونهای آب برای جایگزینی یونهای بارشی از مواد جامد محلول استفاده می شوند. آب تولید شده بسیار خالص است، بنابراین به کارتریج های DI اغلب به عنوان فیلترهای با خلوص بالا گفته می شود.

در صورت هرگونه سوال و یا سفارش تلفنی می توانید از طریق شماره تلگرام تصفیه آب ۰۹۱۳۹۷۰۶۶۵۰  و یا ایمیل info@abgovara.com با کارشناسان تصفیه آب گوارا در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام

چگونه می توانم به شما کمک کنم؟😊

SocialSocial