علت تلخی آب تصفیه شده و نحوه اصلاح آن

علت تلخی آب تصفیه شده

علت تلخی آب تصفیه شده و نحوه اصلاح آن

علت تلخی آب تصفیه شده در دستگاههای تصفیه آب به علت عبور آب از فیلتر ممبران (مرحله 4) ، آب میزان زیادی از املاح خود را از دست میدهد و تقریبا آب خالص بیرون خواهد آمد (معمولا TDS کمتر از 25). در چنین حالتی آب کمی مزه تلخی به خود میگیرد که در اکثر دستگاه تصفیه آب شاهد آن هستیم . در واقع مزه تلخی آب در دستگاه های تصفیه آب امری معمول و شایع میباشد که البته به هیچ عنوان خطرناک نمی باشد و نگرانی بابت آن نداشته باشید و علت آن نیز تصفیه شدن بیش از حد آب و کم بودن میزان املاح آب است . اگر طعم ناخوشایند و غیر معمول دیگری از آب دستگاه تصفیه آب احساس کردید غیر طبیعی بوده و نسبت به رفع آن اقدام نمایید که معمولا از فاسد شدن فیلترها در اثر تعویض نکردن آنها و یا نامرغوب بودن فیلتر میتواند باشد. 

نحوه تعویض فیلتر های دستگاه تصفیه آب خانگی

آب خوب و گوارا و مطلوب برای بدن، خوش طعم بوده و بدون بو، البته تعریف طعم در آب بسیار سخت میباشد. مثلا آب مقطر بسیار بی طعم میباشد که در دهان حتی خشکی و تلخی ایجاد میکند .به طور کلی تعریف طعم امری نسبی بوده و مثلا افراد زیادی آب لوله شهری را خوش طعم تلقی میکردند اما بعد از گذشت مدتی استفاده از آب تصفیه شده و افزایش کیفیت آب، آب لوله شهری بسیار بد و حتی غیر قابل تحمل عنوان شده است. عناصر و املاح آب هر کدام بر طعم آب تاثییر گذاشته و باعث طعم دار شدن آب میشوند . اگر میزان این املاح کم یا زیاد باشد مزه ایجاد شده از آنها غالب میشود که دلچسب نیست. بهترین طعم و مزه آب وقتی میزان املاح در حد ایده آل و درصد نسبی آنها مناسب باشد، بدست خواهد آمد. در بعضی مواقع از طعم آب میتوان به ناسالم بودن آن پی برد. کربن فعال در حذف یا کاهش طعم آب بسیار تاثیر گذار است

نحوه رفع طعم و مزه تلخی آب دستگاه تصفیه آب

همانطور که گفتیم ایجاد مزه تلخی در آب به علت کم بودن املاح در آب میباشد. بنابراین برای رفع آن باید به آب املاح مفید را اضافه کنیم که برای بدن نیز بسیار مطلوب تر است. در دستگاههای تصفیه آب 2 راهکار برای آن در نظر گرفته شده است .

1- استفاده از فیلترهای مواد معدنی ( مینرال ) یا فیلتر قلیایی در مرحله ششم و یا استفاده از هر دو فیلتر در دستگاه تصفیه آب: که اضافه کردن املاح مفید به آب وظیفه آنهاست و با اضافه شدن املاح مفید، آب مزه تلخی را از دست میدهد .

2- استفاده از شیر میکس در دستگاه تصفیه آب: که بوسیله آن میتوان مقداری آب با املاح بالا را با آب خالص در دستگاه تصفیه آب مخلوط کرد و به این وسیله آب کمی املاح دار میشود و مزه تلخی آن رفع میشود .

نحوه انجام کار: 

در مورد فیلترهای مواد معدنی مرحله ششم ( مینرال ) این نکته را عرض کنیم که اگر دستگاه شما این فیلتر را ندارد بهتر است از آن استفاده کنید ( جهت تعادل املاح و خصوصیات شیمیایی آب ) که املاح معدنی را تا حد مطلوب به آب اضافه میکند. همچنین استفاده از فیلتر قلیایی علاوه بر آن که خواص درمانی بسیار بالایی را به آب میبخشد. با استفاده از این فیلتر طعم آب بسیار گوارا و لذت بخش خواهد بود.

شیر میکس در دستگاه تصفیه آب:

در شکل زیر شیر میکس را مشاهده میکنید. ممکن است در دستگاههای مختلف متفاوت باشد ( فلزی یا پلاستیکی )

انواع شیر میکس

اگر شیرمیکس در حالت کاملا بسته باشد آب تا آخرین حد تصفیه میشود و آبی با سختی بسیار کم به شما تحویل داده خواهد شد. بهتر است شیر را کمی باز کنید اما مراقب باشید زیادی آنرا باز نکنید وگرنه آب خروجی بیشتر به آب لوله شهری شبیه خواهد بود نه تصفیه شده. برای اینکار لوله خروجی از شیر تنظیم املاح که وارد فیلتر بعد میشود را از محل مورد نظر خارج کنید و در حالیکه شیر مخزن را نیز بسته اید، شیر برداشت را باز کنید تا دستگاه شروع به کار کند ( در این حالت آب خروجی بسیار کم و به شکل یک باریکه آب خواهد بود ). کم کم شیر تنظیم املاح را شروع به باز کردن کنید میبینید که آب قطره قطره از لوله شیر میکس خارج میشود. آنرا جوری تنظیم کنید که قطرات آب تند تند ولی بدون پیوستگی از آن خارج شوند و سپس لوله را در جای خود قرار دهید. و شیر برداشت را باز میکنیم تا آب مخزن کاملا تخلیه شود و آب جدید جایگزین شود بعد با استفاده از TDS متر میزان سختی را اندازه گیری میکنیم که بین 80 تا 120 بهترین میزان املاح در حد متعادل خواهند بود و آب نیز طعم تلخی را نخواهد داشت.

استفاده از شیر میکس یک روش بسیار ارزان و مقرون به صرفه برای جایی است که لازم است سختی آب را تا حدودی بالا برده و طعم تلخ آب برطرف شود. اما استفاده از فیلتر با کیفیت در مرحله ششم به استفاده از شیر میکس ارجحیت دارد .

در صورت هرگونه سوال و یا سفارش تلفنی می توانید از طریق شماره تلگرام تصفیه آب ۰۹۱۳۹۷۰۶۶۵۰  و یا ایمیل info@abgovara.com با کارشناسان تصفیه آب گوارا در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام

چگونه می توانم به شما کمک کنم؟😊

SocialSocial