آشنایی با آداپتور برق در دستگاه تصفیه آب

آداپتور در دستگاه تصفیه آب

ترانس یا آداپتور

پمپ و سایر قطعات مانند سوییچ فشار بالا و فشار پایین و شیر برقی تصفیه آب، برای کار نیاز به برق دارند. از آنجا که برق بکار رفته در تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی ولتاژ پایینی دارد، بنابراین در دستگاه RO همواره به آداپتور برق یا همان مبدل برق نیاز می باشد.

آداپتور یکی از اجزاء برقی در دستگاه تصفیه آب است و درواقع اولین قطعه است که برق وارد آن میشود. وظیفه این قطعه، تبدیل برق 220 ولت شهری به برق 24 ولت مستقیم است. آداپتور تصفیه آب می تواند برق AC 220  را به برق DC که مستقیم است تبدیل کند.(AC220v --> DC24v ).( البته در دستگاههای تصفیه آب نیمه صنعتی یا 400 گالن، از پمپ و ترانس های 36 ولت استفاده میشود. تفاوت آداپتور خانگی و نیمه صنعتی در ولتاژ و آمپر برق خروجی است و از لحاظ ظاهر عموما تفاوتی ندارند. اگرچه آداپتورهای برق نیمه صنعتی به دلیل سیم پیچ بیشتر، کمی بزرگتر هستند. )

وظیفه آداپتور در دستگاه تصفیه آب

آداپتور وظیفه تامین برق دستگاه تصفیه آب را با ولتاژ مناسب به عهده دارد. برق برای قطعاتی مانند پمپ تصفیه آب،، شیر برقی، سوییچ فشار بالا، سوئیچ فشار پایین، فیلتر یو وی، سختی سنج آنلاین و … مورد نیاز میباشد.

کیفیت آداپتور در دستگاه تصفیه آب

آداپتود با کیفیت می تواند جریان برق یکنواختی را  با ولتاژ و آمپر مناسب تولید کند که این مساله می تواند در عملکرد صحیح تصفیه آب موثر باشد. درحالی که تولید جریان غیر یکنواخت و غیر استاندارد میتواند باعث کاهش عمر پمپ و قطعات برقی دستگاه شود و حتی در افت کیفیت تصفیه آب نیز تاثیر بگذارد.

ترانس ها دائما به برق وصل هستند بنابراین باید کیفیت لازم را داشته باشند چرا که مواردی از آتش گرفتن آنها مشاهده شده و همچنین در زمانهایی مثل مسافرت ، از پریز برق خارج کنید. معمولا حداکثر میزان آمپر برق تولیدی ترانس، ۱.۲ آمپر است زیرا پمپ و شیر برقی حدود ۰.۷ آمپر برق مصرف میکنند. اگر ترانس کیفیت پایینی داشته باشد و آمپر کافی را نتواند تولید کند، عملکرد شیر برقی و پمپ دچار اختلال میشوند و بخوبی نمی توانند عمل کنند و ترانس نیز بسیار داغ خواهد شد که باعث سوختن آن میشود. معمولاً در مواقعی که مسافرت هستید و یا به هر دلیلی از تصفیه آب استفاده نمیکنید بهتر است که دستگاه را از برق خارج کنید.

نکته ی مهم این است که همواره یک محافظ برق برای آداپتور فراهم شود. این محافظ برق باید دارای تثبیت کننده جریان یا استابلایزر باشد. در غیر اینصورت، نوسان برق ورودی شهری، میتواند سبب آتش سوزی و ایجاد خسارت شود.

عمر آداپتور در دستگاه تصفیه آب

یک آداپتور با کیفیت به این آسانی خراب نمیشود. با اینحال استفاده طولانی مدت و خصوصا عدم استفاده از محافظ برق، می تواند سبب خرابی یا ضعیف شدن آداپتور شود. آداپتوری که نتواند ولتاژ و آمپر مناسب را تولید کند، سبب عملکرد بد پمپ و کاهش راندومان تصفیه آب خواهد شد.

پیشنهاد میشود در دوره 3 تا 4 ساله، با کمک ابزاری مانند ولت متر، خروجی آداپتور از لحاظ سلامت مورد بررسی قرار گیرد. 

در صورت هرگونه سوال و یا سفارش تلفنی می توانید از طریق شماره تلگرام تصفیه آب ۰۹۱۳۹۷۰۶۶۵۰  و یا ایمیل info@abgovara.com با کارشناسان تصفیه آب گوارا در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام

چگونه می توانم به شما کمک کنم؟😊

SocialSocial