تولید آب آشامیدنی از سیستم اسمز معکوس RO چقدر هزینه دارد؟

هزینه یک سیستم آب آشامیدنی RO

هزینه یک سیستم تصفیه آب اسمز معکوس چقدر است؟

خوب ، از آنجا که یک سیستم آب آشامیدنی اسمز معکوس می تواند مدت زمان بسیار طولانی و با حداقل تعمیرات در صورت نیاز عمر کند، تنها هزینه واقعی یک سیستم تصفیه آب اسمز معکوس برای حفظ آن تعویض به موقع فیلترهاست.

اکنون در سیستم آب آشامیدنی اسمز معکوس توصیه می شود که فیلترهای پیش تصفیه را 2 بار در سال تعویض کنند. و متوسط ​​هزینه برای مجموعه ای از فیلترهای پیش تصفیه اسمز معکوس در حدود 60,000 تومان است. و فیلترهای تصفیه ( مینرال و پست کربن) سالی یک بار تعویض کنند و متوسط ​​هزینه برای مجموعه ای از فیلترهای تصفیه اسمز معکوس در حدود 40,000 تومان است. برخی از سیستم های اسمز معکوس توصیه می کنند که هر 3سال یک بار غشای اسمز معکوس را تعویض کنید، و این کار فقط باید بطور متوسط 130,000 تومان در هر زمان باشد.

غشای اسمز معکوس قسمت اصلی فیلتر کل سیستم است، بنابراین ممکن است لازم باشد کمی بیشتر از 3 سال آن را تعویض کنید اما به طور متوسط ​​3 سال خوب است.

بنابراین با فرض این که متوسط ​​دستگاه تصفیه اب زیر سینکی با سیستم اسمز معکوس حدود 3,130,000 هزینه دارد. و فرض کنید که در 10 سال فیلترهای پیش تصفیه که 20 بار عوض شود و کربن 10 بار و ممبران 3 بار و کله پمپ و ترانس و شیربرقی و دو بارهم تانک، با احتساب تورم تقریبی برای 10 سال آینده کلا میشود 15 میلیون تومان.

از آنجا که مصرف سرانه آب برای هر انسان 200 لیتر برآورده شده است و ازاین میزان فقط 2 لیتر مصرف خوراکی داشته و ماباقی ( معادل 198لیتر) جهت مصارفی مانند استحمام و شستشو استفاده می شود. بنابراین برای یک خانواده چهار نفری که از یک منبع آب شهری استفاده می کنند و قیمت هر لیتر آب شرب شهری تنها ۶ ریال است و حداکثر قیمت یک لیتر آب تولید شده با اسمز معکوس حداکثر 12 ریال هزینه دارد.

اگر هر فرد در خانه هر روز از 2 لیتر آب اسمز معکوس استفاده  کند. متوسط ​​هزینه برای تولید آب آشامیدنی اسمز معکوس برای یک خانواده چهار نفره به مدت ده سال تقریباً  138,240 ریال است. یا به عبارتی حدود 34,560 ریال در سال است.

چگونه می توان هزینه یک سیستم تصفیه آب اسمز معکوس را با خرید آب بطری مقایسه کرد؟

 

 

 

 

قبل از بحث در مورد مقایسه قیمت بین داشتن آب آشامیدنی اسمز معکوس در خانه، می خواهم خاطرنشان کنم که بسیاری از آب بطری های موجود در فروشگاه ها دقیقاً همان چیزی نیست که ممکن است فکر کنید.

 

شرکت های تولید آب بطری ممکن است ادعا کنند که آب سالم و فیلتر شده اند، اما آنها چقدر فیلتر شده اند و در درجه اول از چه نوع آبی استفاده می کنند؟

اگر آنها با آبی از نهر کم سدیم و سایر مواد معدنی شروع به کار کردند، پس عالی، احتمالاً نوشیدن آب بسیار خوبی است.

اما اگر آنها با آبی کثیف از رودخانه ای همراه با مقدار زیادی سدیم و سموم دفع آفات شروع به کار کردند، اگر تازه فیلتر شده باشد، باز خوب است.

من مارک های بسیاری از آب بطری ها را آزمایش کرده ام و مطمئناً یکسان نیستند. خودتان امتحان کنید، تعدادی آب معدنی با مارک های مختلف بگیرید و ببینید که به وضوح بیان می کنند که آنها با استفاده از اسمز معکوس تولید شده اند.

به یاد داشته باشید که میانگین هزینه آب اسمز معکوس که می توانید در خانه تولید کنید، برای یک خانواده چهار نفره به مدت ده سال تقریباً  138,240 ریال است. یا به عبارتی حدودر34,560 ریال در سال است.

حال یک بطری 1/5 لیتری آب معدنی مارک خوب 3000 تومان است. برای یک خانواده ای که روزی 3 عدد استفاده کنند میشود ماهی 270 هزار تومان. در یکسال میشود 3/240/000 تومان.

این فقط هزینه های واقعی برای خرید آب بطری است، این شامل قیمت بنزین مورد استفاده برای تهیه آب بطری نمی شود یا اینکه باید این موارد را از فروشگاه به منزل خود حمل کنید.

بنابراین اگر آب بطری با متوسط ​​قیمت 30,000 ریال مصرف می کنید و هزینه خرید آب بطری را با هزینه تهیه آن در خانه با سیستم آب آشامیدنی اسمز معکوس مقایسه کنید، تفاوت در هر لیتر در حدود 29,982 ریال است .

همانطور که می بینید، استفاده از آب معدنی، حتی به قیمت داشتن سیستم اسمز معکوس خود برای تولید آب برای شما نزدیک نیستند. 

اگر خانوار 4 نفره شما فقط در حدود 8 لیتر آب اسمز معکوس در روز استفاده کنند معادل حدود 8 بطری آب معدنی، هزینه هفتگی شما در آب بطری حدود 1,680,000ریال می شود. در صورتیکه سیستم آب آشامیدنی اسمز معکوس داشته باشید هزینه هفتگی شما حدود 672 ریالخواهد بود. این پس انداز 1,679,328 ریال در هفته است. و اگر آن را 52 بار در سال ضرب کنید، شما دارای پس انداز سالانه ای در حدود 87,325,056 ریال هستید.

پس آیا واقعا ارزش یک سیستم اسمز معکوس را دارد؟

به نظر من، بیشتر مردم به سیستم آب آشامیدنی اسمز معکوس احتیاج ندارند. اما افراد زیادی از داشتن این مزیت بهره مند می شوند. آنها چندان گران نیستند و می توانند مقدار املاح موجود در آب را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

بیایید ریاضیات را انجام دهیم!

بنابراین بطور خلاصه:

یک بطری 1/5 لیتری آب معدنی مارک خوب 3000 تومان است.
برای یک خانواده ای که روزی 3 عدد استفاده کنند میشود ماهی 270 هزار تومان. در یکسال میشود 3/240/000 تومان.
در حال حاضر متوسط دستگاه تصفیه اب زیر سینکی قیمتش 3/130/000 تومان است. که 15 سال عمر میکند. آیا باز هم ایمان نمی آورید و آب معدنی میخرید.
یک جمع بندی واضح تر در ده سال خرید آب معدنی بدون احتساب تورم میشود 324 میلیون تومن.
یک دستگاه تصفیه با احتساب قیمت 3/130/000 تومان و فیلترهای پیش تصفیه که 20 بار عوض شود و کربن 10 بار و ممبرین 3 بار و کله پمپ و ترانس و شیربرقی و دو بارهم تانک با احتساب تورم تقریبی برای 10 سال آینده کلا میشود 15 میلیون تومان (البته خیلی کمتر از این مقدار می شود.)
15 میلیون میشود تقریبا 4درصد 324 میلیون

با توجه به اینکه یک سیستم اسمز معکوس بسیار رده بالا معمولاً فقط چند میلیون تومان هزینه دارد و شما می توانید سیستم اسمز معکوس خود را خودتان نصب کنید، خرید یکی برای خانواده شما یک سرمایه گذاری عاقلانه است.

در صورت هرگونه سوال و یا سفارش تلفنی می توانید از طریق شماره تلگرام تصفیه آب ۰۹۱۳۹۷۰۶۶۵۰  و یا ایمیل info@abgovara.com با کارشناسان تصفیه آب گوارا در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام

چگونه می توانم به شما کمک کنم؟😊

SocialSocial