آیا می توان از آب اسمز معکوس در دستگاه بخور و رطوبت ساز استفاده کرد؟

استفاده از آب اسمز معکوس در دستگاه بخور

آیا می توان از آب اسمز معکوس در دستگاه بخور و رطوبت ساز استفاده کرد؟

وقتی پسرم کوچیک بود،دچار سینوزیت و گرفتگی بینی شد که پزشک معالجش استفاده از دستگاه مرطوب ساز (بخور) پیشنهاد داد با وجود استفاده از آن حال پسرم تغییری نکرد و دچار آسم کودکی شد بنابراین از خودم پرسیدم، “آب موجود در رطوبت من چیست؟”

آیا می توان از آب اسمز معکوس در رطوبت ساز استفاده کرد؟ آب اسمز معکوس در دستگاه بخور قابل استفاده است. اگرچه آب مقطر انتخاب مناسبی است که در رطوبت سازها مورد استفاده قرار می گیرد زیرا بسیار خالص و عاری از مواد معدنی است، اما اگر آب محصول نهایی به اندازه کافی خالص باشد، آب اسمز معکوس می تواند جایگزینی برای آب مقطر باشد.

اگر آب خانگی شما دارای مقدار زیادی مواد جامد محلول در آن است، یک سیستم اسمز معکوس می تواند مقدار کافی از مواد جامد موجود در آب را از بین ببرد تا آن را برای استفاده در رطوبت ساز ایده آل کند. از آنجا که یک سیستم آب آشامیدنی اسمز معکوس حدود 95٪ نمک و سایر مواد معدنی را از آب شما خارج می کند، آب حاصل از آن برای استفاده در رطوبت ساز می تواند ایده آل باشد.

چرا در دستگاه بخور باید از آب اسمز معکوس استفاده کنید؟

فقط در مورد آنچه که یک دستگاه مرطوب کننده انجام می دهد فکر کنید. رطوبت ساز در حال انتشار آب است و قطرات بسیار ریز آن را درون هوایی که تنفس می کنیم مخلوط می کند.

این قطرات همچنین بر روی پوست، مو، لباس، مبلمان و وسایل شما قرار می گیرد. این قطرات آب، رسوبی که هنوز مواد معدنی در آنها وجود دارد، همچنین یک فیلم سفیدی را به جای می گذارند که باعث می شود لایه ای از گرد و غبار بر روی مبلمان و وسایل شما به نظر برسد.

اگر آبی که رطوبت ساز شما به هوا وارد می کند دارای مواد معدنی و ناخالصی های موجود در آن باشد، این ناخالصی ها در هر کجا که آب مرطوب شده به آن برسد، رسوب می شوند. این ناخالصی هایی که با آب مخلوط شده اند، مکان های مناسبی برای شروع باکتری ها هستند و به محض شروع رشد باکتری ها، می خواهند تکثیر شوند و به کلونی باکتری تبدیل شوند.

بنابراین، اگر آبی که برای رطوب ساز خود استفاده می کنید دارای ناخالصی زیادی باشدباعث رشد کلونی های باکتری در سطح بالایی از نقاط سطح زمین می شود.

برخی از این ناخالصی ها نیز در داخل رطوبت ساز باقی می مانند، و به طور بالقوه به کلنی باکتریها تبدیل می شوند و درست داخل خود رطوبت ساز قرار می گیرند.این باکتری ها و کلنی ها می توانند باعث مشکلات تنفسی مانند آسم و احتقان بینی شوند.

مبتلایان به آلرژی ممکن است نسبت به این کلنی ها و باکتری ها واکنش قابل توجهی نشان دهند و حتی افرادی که به هیچ وجه آلرژی ندارند، ممکن است از استنشاق منظم اسپورهای ناسالم که این باکتری ها و کلنی ها در هوا آزاد می کنند، بیمار شوند.

به یاد داشته باشید، آبی که در دستگاه مرطوب کننده خود قرار داده اید، به همه جا می رسد، و منظور من همه جا است.

اگر از آب اسمز معکوس در رطوبت ساز خود استفاده می کنید، مواد معدنی و ناخالصی های آن توسط سیستم اسمز معکوس حذف می شود و از رشد باکتری و کلنی در دستگاه مرطوب ساز و سطح زمین جلوگیری می کند.

آیا می توانم از آب اسمز معکوس و آب مقطر در دستگاه بخور استفاده کنم؟

برخی افراد از آب مقطر و همچنین آب اسمز معکوس در مرطوب کننده های خود استفاده می کنند. استفاده متناوب از آب مقطر و آب اسمز معکوس کمک می کند تا مرطوب کننده مرطوب تر شود و رسوبات معدنی را که می توانند به درون باکتری ها و کلنی ها تبدیل شوند، کاهش دهند.

تأثیر متناوب آب مقطر و آب اسمز معکوس به کل مواد جامد محلول موجود در آب اسمز معکوس بستگی دارد.

بسیار ساده است که بدانید چه مقدار مواد جامد محلول در آب شما وجود دارد. برای بررسی منظم آب خود می توانید یک  TDS متر خریداری کنید. آنها بسیار ارزان هستند و استفاده از آنها بسیار آسان است.

اگر تعداد جامد محلول شما در آب حاصل از سیستم اسمز معکوس شما نسبتاً کم است (توصیه می کنم کمتر از 20 باشد)، باید از آن در رطوبت ساز استفاده کنید.

اما مهم نیست که از چه آبی در مرطوب کننده خود استفاده می کنید، باید مخزن مرطوب کننده و لوله تخلیه را بطور مرتب تمیز کنید. انجام آن بسیار آسان است و فقط چند دقیقه طول می کشد.

چگونه دستگاه بخور خود را تمیز کنم؟

به راحتی می توانید رطوبت ساز خود را با استفاده از محلول پراکسید هیدروژن که در فروشگاه محلی شما یا حتی در اکثر فروشگاه های مواد غذایی موجود است، تمیز کنید.

ابتدا رطوبت ساز را جدا کرده و هرگونه آب غیر قابل استفاده را در مخزن خالی کنید.

مخزن ذخیره سازی را با یک دستمال تمیز یا حوله کاغذی خشک کنید. از یک کنسانتره ملایم از محلول پراکسید هیدروژن 3 درصد استفاده کنید و مخزن ذخیره دستگاه مرطوب کننده و هر قسمت از تماس با آب را که رطوبت ساز در آن قرار دارد، پاک کنید.

به منظور تمیز کردن رطوبت ساز در مخزن آن هیچ نوع پاک کننده ای به آب اضافه نکنید و مرطوب کننده را روشن کنید. این کار باعث می شود محلول تمیز کننده وارد هوا شود و توصیه نمی شود.

تمیز کردن دستگاه بخور خود را دو بار در هفته انجام دهید فقط چند دقیقه طول می کشد، و ارزش این تلاش را دارد.

اما آیا آب اسمز معکوس اسیدی نیست؟

این یک سوال عالی است،  بله، اسمز معکوس معمولاً اسیدی است. برای رفع این مشکل در بعضی از سیستم های اسمز معکوس از فیلتر مینرال برای اضافه کردن کلسیت به آب استفاده می کنند.

کلسیت اسید موجود در آب را خنثی می کند و همچنین مقداری عطر و طعم به آب اضافه می کند و نوشیدن آن را لذت بخش تر می کند. همچنین به کل مواد جامد محلول در آب اضافه می کند، بنابراین توصیه نمی شود در مرطوب کننده خود استفاده کنید.

بیشتر سیستم های اسمز معکوس، آب را اسیدی می کنند زیرا اسمز معکوس مواد معدنی موجود را از آب خارج می کند. این اسیدیته در آب نباید هنگام استفاده از آن در رطوبت ساز مشکلی ایجاد کند.

در واقع، اسید موجود در آب اسمز معکوس تمایل دارد که مانع از رشد باکتری ها و کلنی ها شود در حالی که هنوز هم اندک مواد معدنی در آب هستند. اما آب اسمز معکوس با قرار گرفتن در معرض هوا به زودی اسیدی را از بین می برد و به سرعت بی طرف یا غیر اسیدی می شود.

بنابراین، بله، آب اسمز معکوس به طور کلی اسیدی است، اما خیر، هیچ اثری بر عملکرد رطوبت ساز شما ندارد. اگر می خواهید در مورد علت اسیدی شدن آب اسمز معکوس اطلاعات بیشتری کسب کنید، مقاله من را در مورد آیا اسمز معکوس pH آب را تغییر می دهد بررسی کنید .

بنابراین، به طور خلاصه:

اگر مقدار کل مواد جامد محلول شما از سیستم نسبتاً کم باشد، می توانید از آب اسمز معکوس در رطوبت ساز خود استفاده کنید. من توصیه می کنم از TDS متر استفاده کنید تا بدانید که چه میزان از مواد جامد محلول در سیستم اسمز معکوس خود را دارید حتی اگر در مرطوب کننده خود از آن استفاده نکنید. فقط می دانید که شما آب خوب می نوشید.

اگر مقدار مواد جامد محلول شما در نتیجه اسمز معکوس شما 20 یا بیشتر است، توصیه می کنم فقط از آب مقطر یا شاید مخلوط رقیق شده از آب مقطر و آب اسمز معکوس استفاده کنید.

رطوبت ساز خود را غالباً تمیز کنید، و نواحی اطراف دستگاه مرطوب کننده را تمیز و خشک کنید و اجازه ندهید رطوبت در جایی که از دستگاه مرطوب کننده استفاده می کنید زیاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام

چگونه می توانم به شما کمک کنم؟😊

SocialSocial