آیا ویروس کووید 19 (COVID-19) یا کرونا می تواند از طریق آب آشامیدنی پخش شود؟

آیا امكان انتقال ویروس كرونا از طریق آب آشامیدنی وجود دارد؟

آیا ویروس کووید COVID-19 یا کرونا می تواند از طریق آب آشامیدنی پخش شود؟

همه ما می دانیم که همه گیری جهانی ویروس کووید COVID 19 یا کرونا چگونه جهان را آزار داده است. این ویروس که از ووهان چین منشا می گیرد ، برای اولین بار در دسامبر سال 2019 شناسایی شد و با شیوع ویروس به اصطلاح ، همه گیری مداوم آغاز شد. اگرچه وجود ویروسی که باعث عفونت COVID-19 می شود ، در آب آشامیدنی امکان پذیر است ، اما شواهدی از وجود آن در آبهای سطحی یا زیرزمینی وجود ندارد.

هیچ مدرکی از انتقال ویروس کرونا از طریق آب آشامیدنی آلوده وجود ندارد. براساس مطالعات فعلی ، خطر آلودگی آب آشامیدنی بسیار کم است.

آیا ویروس ها می توانند از طریق نوشیدن آب پخش شوند؟

طبق برآورد سال 2012 ، 1.8 میلیارد نفر (نزدیک به 25٪ از جمعیت جهان) آب آلوده به مدفوع را مصرف می کنند. آب آلوده به مدفوع به معنای آبی است که حاوی باکتری ، ویروس و پروتوزوآ است. این آب علت اصلی بیماری های منتقله از راه آب در انسان است که شایع ترین آن ورم معده و روده است.

تقریباً 90٪ مرگ و میر در سراسر جهان مربوط به اسهال عمدتاً ناشی از آب ناامن ، بهداشت نامناسب و بهداشت ناکافی است. و بدترین وضعیت کودکان زیر پنج سال ما را تحت تأثیر قرار داد. در سال 2012 ، اسهال منجر به مرگ بیش از 1.2 میلیون کودک در این گروه سنی شد.

طبق برآوردهای بانک جهانی ، آب آلوده و بهداشت نامناسب منجر به ضرر اقتصادی جهانی 260 میلیارد دلار سالانه می شود.

از دست دادن جان انسان ها و تأثیر آن بر اقتصاد جهان ، به دلیل آب آلوده ، حیرت انگیز است. به همین دلیل تأمین دسترسی به آب آشامیدنی سالم یکی از بزرگترین اولویت های سازمان هایی مانند سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان ملل (UN) است.

هر زمان که در مورد آلودگی بیولوژیکی آب صحبت می کنیم ، اولین چیزی که به ذهن ما خطور می کند آلودگی باکتریایی است. اما آنچه کمتر شناخته شده است آلودگی ویروس ها در آب آشامیدنی و تأثیر آن بر سلامت انسان است.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی ، ویروس های منتقل شده از آب ، که خطر متوسط ​​تا شدیدی برای سلامتی دارند ، شامل ویروس آدنوویروس ، هپاتیت A و E ، ویروس آستروویروس ، نورو ویروس ، روتا ویروس و سایر ویروس های کالیسیتی و ویروس های انترو ویروس از جمله ویروس های کوکساکی و ویروس های فلج اطفال است.

برخی از ویروس ها مانند ویروس های پلی ماو و سیتومگالوویروس که از طریق ادرار دفع می شوند ، می توانند از طریق آب نیز پخش شوند.

برخی گزارش ها همچنین حاکی از آن است که ویروس های دیگر مانند آنفلوانزا و کرونا ویروس ها نیز می توانند از طریق آب آشامیدنی منتقل شوند ، اما شواهد کافی وجود ندارد که بتواند آن را قطعی کند.

چگونه ویروس ها را در آب آشامیدنی تشخیص دهیم؟

آژانس های تأمین کننده آب مانند شرکت های شهرداری به طور روزمره آب را از نظر وجود همه انواع آلودگی که شامل آلودگی بیولوژیکی است بررسی می کنند.

اما غالباً این بررسی وجود ویروسهای عفونی را پوشش نمی دهد زیرا تشخیص ذرات ویروس عفونی به صورت مقرون به صرفه و به موقع غیرممکن است یا امکان پذیر نیست.

در حالی که می توان باکتری های موجود در آب را در مقایسه با ویروس ها به راحتی تشخیص داد ، چندین موانع فنی وجود دارد که از شناسایی ویروس های موجود در آب آشامیدنی جلوگیری می کند. این به این دلیل است که برای شناسایی ویروس نیاز به استفاده از یک تکنولوژی پیچیده و گران قیمت مانند کشت بافت است.

اگرچه پیشرفت تکنولوژیکی زیادی در این زمینه حاصل شده است ، اما هنوز راهی سریع و آسان برای شناسایی ویروس ها در حجم زیاد آب وجود ندارد.

چگونه ویروس ها را از آب آشامیدنی پاکسازی کنیم؟

روش های متداول و گسترده تصفیه آب که از فیلتراسیون و ضد عفونی استفاده می کنند ، در غیرفعال سازی ویروس COVID-19 بسیار مؤثر هستند.

در گذشته ثابت شده است که کلرزنی و گندزدایی با اشعه ماورا بنفش (UV) در برابر ویروس های کرونا ویروس انسان کاملاً مؤثر است. ویروس های پوشیده شده ، مانند ویروس کووید COVID-19 ، توسط غشای سلول میزبان لیپید نه چندان قوی احاطه شده اند. این باعث می شود ویروس کووید COVID-19 نسبت به ویروس های دیگر که دارای پوشش پروتئینی هستند ، نسبت به کلر و سایر فرایندهای ضد عفونی کننده اکسیدان حساس تر باشد.

اگر خانه شما به تصفیه آب متمرکز و تأمین آب لوله کشی ایمن دسترسی ندارد ، می توانید از فن آوری های تصفیه آب خانگی مانند دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس یا RO استفاده کنید .

نتیجه

حتی اگر Covid-19 در سراسر جهان گسترش یافته است ، و همه گیر مدرن را ایجاد می کند ، اما یک تسکین دهنده این است که از طریق آب آشامیدنی گسترش نمی یابد. علاوه بر این ، روش های ضد عفونی و تصفیه مورد استفاده برای نوشیدن آب ، ایمنی لازم را در برابر شیوع ویروس کرونا ایجاد می کند.

در صورت هرگونه سوال و یا سفارش تلفنی می توانید از طریق شماره تلگرام تصفیه آب ۰۹۱۳۹۷۰۶۶۵۰  و یا ایمیل info@abgovara.com با کارشناسان تصفیه آب گوارا در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام

چگونه می توانم به شما کمک کنم؟😊

SocialSocial