4 روش آسان جهت اندازه گیری سختی آب

سختی آب

سختی آب

آب سخت نه در خانه ها و نه در محیط صنعتی به دلایلی ترجیح داده نمی شود. آب سخت حاوی مواد معدنی است. معمولاً محتوای یون های منیزیم و کلسیم در آب سخت زیاد است. و این باعث می شود که صابون اثر کمتری داشته باشد. نتیجه آن پوستی پوسته پوسته و خارش دار ، لکه های سفید در لباس ، فلس در ظروف و کاهش عمر دستگاه های مختلف است.

اگر شک دارید که آبی که استفاده می کنید سخت است یا خیر ، می توانید آزمایش اندازه گیری سختی آب را انجام دهید. با بررسی سختی آب می توانید از سخت یا سخت بودن آب مورد استفاده مطمئن شوید. و بنابراین ، بر این اساس ، باید اقدامات احتیاطی را برای تبدیل آب سخت به آب نرم انجام دهید . اگر از خود می پرسید که چگونه سختی آب را بررسی کنید ، در جای مناسب قرار دارید.

در این پست ، ما با چهار روش به بررسی سختی آب خواهیم پرداخت. بنا به راحتی خود می توانید هر یک از فرایندها را انتخاب کنید.

 4 روش آسان جهت اندازه گیری سختی آب

1. تست سریع در خانه

برای آزمایش سریع در خانه ، شما به یک بطری شفاف ، صابون مایع و آب نیاز دارید. بطری شفاف آب را با تقریباً 360 میلی لیتر آب شیر پر کنید. حالا ده قطره از صابون مایع را در بطری اضافه کنید. بهتر است اکنون بطری را ببندید ، سپس آن را به شدت تکان دهید. اطمینان حاصل کنید که صابون کاملاً با آب مخلوط شده است.

اجازه دهید تا پنج دقیقه بعد آب جا بیفتد. اکنون آب را مشاهده کنید. اگر آب، کف صابون مناسبی داشته باشد ، آب نرم است. با این حال ، اگر مقدار زیادی کفگیر صابون پیدا کنید ، آب آن سخت است.

این روش فقط به شما نشان می دهد که آبی که استفاده می کنید سخت است یا نرم. شما قادر به تعیین درجه سختی آب نخواهید بود. با این حال ، این اولین روش برای تعیین سخت یا نرم بودن آب می باشد.

2. استفاده از نوارهای تست سختی آب

نوار تست سختی آب یکی دیگر از روشهای معمول برای بررسی استفاده از آب سخت یا آب نرم است. نوار تست سختی آب را می توانید به راحتی از هر فروشگاه اینترنتی خریداری کنید.

تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که نوار تست سختی آب را آغشته کرده و تغییر رنگ در آن را بررسی کنید. راهنمای همراه نوار سختی آب شما را راهنمایی می کند تا از میزان سختی آب آگاه شوید.

نوارهای تست سختی آب
نوارهای تست سختی آب

ما به شما توصیه می کنیم از نوار تست سختی کل استفاده کنید . بهترین نکته در مورد این نوار تست سختی آب داشتن رنگ های مختلف بین دو رنگ مختلف است که به شما در تعیین سطح دقیق سختی کمک می کند. همچنین ، به شرایط نوری بسیار حساس نیست و نه محلول در آب است ، و این محصول را به یک محصول قابل اعتماد تبدیل می کند.

3.اندازه گیری سختی آب با استفاده از کیت تست سختی آب

اگر می خواهید میزان سختی آب را به طور دقیق اندازه گیری کنید ، ممکن است استفاده از کیت تست سختی آب را در نظر بگیرید. کیت سختی آب همراه با کلیه لوازم و ملزومات ضروری و مورد نیاز برای بررسی سطح سختی آب است.

به طور کلی ، کیت همراه با یک بطری است ، و شما باید آن را با آب پر کنید تا مارک. سپس باید مواد شیمیایی مختلف را قطره قطره در آب بیندازید. این باعث تغییر رنگ آب می شود و بر اساس رنگ نهایی می توانید میزان سختی آب را تعیین کنید.

4.اندازه گیری سختی آب با استفاده از TDSمتر دیجیتال 

این یک پیشرفته ترین دستگاه تست کننده دیجیتال TDSمتر است که می توانید برای بررسی عملکرد فیلتر آب خود ، آزمایش کیفیت آب فیلتر ، بررسی سختی و اطمینان از نوشیدن آب تمیز از آن استفاده کنید.

سختی آب
TDS متر دیجیتال

مرحله 1  – دمای آب را اندازه بگیرید. مراحل داده شده را برای آن دنبال کنید:

 • TDS متر را روشن کنید.
 • دکمه TEMP را فشار دهید. دما فقط درجه سانتیگراد نمایش داده می شود.
 • برای بازگشت به حالت TDS ، دوباره دکمه TEMP را فشار دهید.
سختی آب
TDS متر دیجیتال

مرحله 2 – سطح TDS را اندازه گیری کنید. برای انجام این کار ، دستورالعمل های داده شده را دنبال کنید:

 • درپوش محافظ را بردارید.
 • TDSمتر را روشن کنید. متوجه خواهید شد که کلید روشن / خاموش بر روی صفحه قرار دارد.
 • TDS متر را تا حداکثر میزان غوطه وری در آب غوطه ور کنید (2 اینچ).
 • TDSمتر را به آرامی هم بزنید تا حباب های هوا از آن خارج شود.
 • صبر کنید تا قرائت تثبیت شود (تقریباً 10 ثانیه).
 • دکمه HOLD را فشار دهید و آن را از آب بیرون بیاورید تا خواندن را مشاهده کنید.
 • اگر متر نماد ‘x10’ را نشان می دهد ، به این معنی است که شما باید قرائت را در 10 ضرب کنید.
 • پس از استفاده ، آب اضافی TDS متر خود را خشک کنید و درپوش را بگذارید.

نتیجه

برای بررسی میزان سختی آب می توانید از هر چهار روش استفاده کنید. اگر تأیید کنید که از آب نرم استفاده می کنید ، می توانید بدون ایجاد هیچ تغییری پیش بروید. با این حال ، اگر اکنون می دانید آبی که استفاده می کنید سخت است ، بهترین راه حل استفاده از سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس است. سطح TDS در آب آشامیدنی فقط توسط سیستم تصفیه آب اسمز معکوس قابل کنترل است. سیستم تصفیه آب اسمز معکوس بدون شک بهترین سیستمی است که آلاینده ها و ناخالصی های مضر آب را از بین می برد.

دستگاه های تصفیه آب که توسط فروشگاه آب گوارا ارائه می شود نه تنها آب آشامیدنی شما را ایمن و سالم می کند بلکه سطح ایده آل TDS را نیز حفظ می کند. و بهترین کیفیت آب سالم ، خوشمزه و خالص را ارائه می دهد.

به یاد داشته باشید که آب سخت نه برای بدن شما مفید است و نه برای وسایلی که استفاده می کنید. بزرگترین چالش آب سخت استفاده از آن برای سایر مصارف مسکونی و صنعتی مانند خشکشویی ، حمام ، نظافت و غیره است. آب سخت علاوه بر خراب شدن ماشین ظرفشویی ، ماشین لباسشویی و آبفشان ، می تواند به سلامت پوست و مو شما آسیب جدی برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام

چگونه می توانم به شما کمک کنم؟😊

SocialSocial