چگونه کلر را از آبی که می نوشید حذف کنیم؟

حذف-کلر-از-آب

چگونه کلر را از آبی که می نوشید حذف کنیم؟

در این مقاله قصد داریم توضیحاتی در مورد علت استفاده از کلر در آب آشامیدنی و عوارض ناشی از آن و روش های حذف کلر از آب بپردازیم.

کلر چیست؟

کلر گاز فشرده شده ای است که  آن را به مایع تبدیل می کنند. در دمای اتاق کلر یک گاز است.

چرا از کلر در آب استفاده می شود؟

کلرزنی پرکاربردترین روش برای ضد عفونی آب از میکروارگانیسم های مضر مانند باکتری ها ، ویروس ها و پروتوزوئرها است. کلر ضد عفونی کننده بسیار ارزان و بسیار مؤثر است و بنابراین  در سراسر جهان در آب آشامیدنی استفاده می شود.

 حد قابل قبول کلر باقیمانده آزاد در آب  0.2 میلی گرم در لیتر و حداکثر حد مجاز (در صورت عدم وجود منبع جایگزین) 1.0 میلی گرم در لیتر تعیین شده است.

اثرات زیانبار آب کلرینه؟

اگر در خانه خود از آب لوله کشی و آب شهری استفاده می کنید، حتماً متوجه بوی شدید و طعم بد آن شده اید. این به دلیل وجود کلر در آب است.

ما سعی در ترساندن شما نداریم اما شما متعجب خواهید شد اگر بدانید که کلر به عنوان سلاح شیمیایی در جنگ جهانی اول استفاده شده است. کلر هنگامی که با غلظت بالا استفاده شود می تواند در عرض چند دقیقه شما را بکشد.

یکی از بزرگترین نگرانی های استفاده از کلر این است که می تواند با مواد آلی و غیرآلی موجود در آب واکنش دهد و محصولات جانبی ضد عفونی مضر مانند تری هالومتانها (THM) و اسیدهای هالو استیک (HAA) ایجاد کند که ممکن است خطرات سلامتی را به همراه داشته باشد.

علیرغم اثر بخشی کلر ، به نظر می رسد که به غیر از بوی شدید و طعم بد ، چندین اثر زیانبار نیز دارد.

  • آب کلره بو و طعم افتضاحی دارد.
  • کلر موجود در آب آشامیدنی نه تنها باکتری های مضر را از بین می برد بلکه باکتری های دوستانه موجود در روده را که به هضم غذا کمک می کنند نیز از بین می برد. نوشیدن آب کلر ممکن است منجر به مسائل مربوط به هضم غذا شود.
  • THM ها در آب ممکن است باعث سرطان شوند.
  • حتی اگر آب کلر ننوشید ، دوش گرفتن با آب کلر به اندازه نوشیدن مضر است. پوست ما می تواند کلر بیشتری را در مقایسه با زمان نوشیدن جذب کند.
  • برای ماهی های آکواریوم و برکه مناسب نیست.

کلرامین چیست؟

با توجه به نگرانی های روزافزون در مورد اثرات سوء کلرزنی ، تعداد فزاینده ای از شرکت های آب و فاضلاب برای ضد عفونی کردن آب، به جای کلز از کلرامین استفاده می کنند.

کلرامین ترکیبی از کلر آزاد و آمونیاک است. بنابراین افزودن آمونیاک به آب کلر دار ، آب کلرامینه به شما می دهد.

برخلاف کلر آزاد که در معرض هوا به سرعت تبخیر می شود ، کلرامین ها در آب باقی می مانند. به دلیل این خاصیت کلرامین ها در هنگام توزیع در آب ماندگاری بیشتری دارند و از کلر نیز مؤثرتر هستند.

کلرامین در مقایسه با کلر مضرتر است. کلرامین ها تشکیل THM ها را کنترل می کنند اما کلرآمین ها عوارض جانبی خاص خود را دارند مانند:

  • کلرامین ممکن است باعث شستشوی سرب از لوله های آبرسانی شود و منجر به خوردگی فلز شود.
  • کلرامین ممکن است باعث خشکی و خارش پوست شود و برای افرادی که پوست حساس دارند مناسب نباشد.
  • کلرامین همچنین منجر به بوی بد و طعم نامطبوع می شود
  • کلرآمین ها از آب کمی سخت تر می شوند.

کلر یا کلرامین، چگونه پیدا کنیم؟

ساده ترین راه برای تشخیص اینکه آیا آب شیر تأمین شده به خانه شما با کلر یا کلرآمینه ضد عفونی شده است این است که به سادگی با تأمین کننده آب خود تماس بگیرید و از آنها بپرسید که برای تأمین آب شهری از چه استفاده می کنند.

روش آسان دیگر برای تشخیص اینکه آب دارای کلر است یا کلرامین ، آزمایش آب شیر از نظر آمونیاک است. برای همین کار می توانید از کیت تست آمونیاک آسان استفاده کنید . اگر آزمایش وجود آمونیاک را تأیید کرد ، قطعاً آب شما با کلرامین ضد عفونی می شود.

چگونه کلر را از آبی که می نوشید حذف کنیم؟

فیلتر کربن فعال شده

یک فیلتر کربن فعال ، که به آن فیلتر ذغال نیز می گویند ، برای حذف آلاینده ها و ناخالصی های آب از فرایند جذب شیمیایی استفاده می کند. کربن فعال استفاده شده در این فیلترها معمولاً با پایه گیاهی بوده و از پوسته گیاهانی مانند پوسته نارگیل ، پسته، هلو و بادام ساخته می شود.

کربن فعال

فیلتر کربن فعال به طور مؤثر طعم بد و ترکیبات آلی ایجادکننده بو را مانند کلر و کلرامین را از آب پاک می کند. امروزه ، بیشتر دستگاه های تصفیه آب با فیلتر کربن فعال ارائه می شوند.

اگر از دستگاه تصفیه آب استفاده نمی کنید ، می توانید فیلترهای کربن فعال خریداری کنید که می توانید مستقیماً روی شیر خود قرار بگیرید یا می توانید پارچ فیلتر آب را که از فیلتر کربن فعال استفاده می کند ، خریداری کنید .

فیلترهای کربن فعال در حذف سریع و کامل کلر و کلرامین بسیار مؤثر هستند. تنها نکته منفی این است که شما باید آنها را در فواصل دوره ای تعویض کنید..

RO (اسمز معکوس)

اسمز معکوس از یک غشای نیمه تراوا با کیفیت بسیار بالا برای فیلتر کردن تمام یونها و ذرات آب استفاده می کند. غشای RO فقط به آب اجازه عبور می دهد و کلیه ناخالصی های شیمیایی و مواد جامد محلول را مسدود می کند . RO همچنین کلر و کلرامین های موجود در آب را فیلتر می کند. همه دستگاه های تصفیه آب RO قبل از عبور آب از غشا ممبران به فیلتراسیون اولیه (فیلترهای پیش تصفیه) نیاز دارند. و از فیلتر کربن فعال معمولاً برای پیش تصفیه آب قبل از غشا RO استفاده می شود.

دستگاه های تصفیه آب RO به راحتی قابل استفاده هستند و برای فیلتر کردن آب آشامیدنی و پخت و پز مناسب است. اگر سیستم آب شامل حاوی مقدار زیادی مواد محلول باشد، دستگاه اسمز معکوس یا همان دستگاه آب شیرین RO  می تواند برای شما مناسب باشد.

جوشاندن

جوشاندن باعث ایجاد گرما و هوادهی (از طریق حباب) می شود که نتیجه آن تبخیر کلر فرار پس از 20 دقیقه است. با این حال ، این روش برای کلر زدایی مقدار زیادی آب مناسب نیست.

آب جوش برای حذف کلر

جوشاندن کلرامین را از بین نمی برد.

این روش عملی نیست زیرا به انرژی گرمایی زیادی نیاز دارد و برای مقدار زیادی آب مناسب نیست.

قرار دادن در هوای آزاد

این روش ساده ترین روش برای حذف کلر از آب توسط تبخیر طبیعی است. کلر چیزی غیر از گازی نیست که برای تبدیل شدن به مایعات فشرده شده است. در دمای اتاق کلر یک گاز است.

کلر بدون گاز

بنابراین اگر آب کلر را در یک ظرف گسترده بگذارید ، کلر به طور طبیعی تبخیر می شود. با این حال ، ممکن است حداکثر 24 ساعت طول بکشد تا کلر تبخیر شود.

این ساده ترین روش است اما زمان زیادی طول می کشد و اگر آب با کلرامین ضدعفونی شود کارساز نیست.

استریپینگ با هوای تازه

مانند روش خارج کردن گاز و جوشاندن ، این روش نیز بر اساس اصل تبخیر کار می کند. تمام آنچه شما نیاز دارید یک ظرف خالی و یک ظرف پر از آب کلر است. آب کلر را از یک ظرف به ظرف دیگر منتقل کنید. و حداقل 10 بار آنرا تکرار کنید تا کل کلر از آب گرفته شود.

مزیت این روش آسان و رایگان بودن آن است اما فقط برای مقدار کمی آب قابل استفاده است.

نتیجه

قبل از اینکه تصمیم بگیرید که از کدام روش برای حذف کلر از آب آشامیدنی استفاده کنید ، باید مطمئن شوید که آب شیر شما کلر یا کلرامین دارد. اگر آب شما کلر داشته باشد ، همه روش ها جواب می دهند اما اگر کلرامین داشته باشد ، باید از فیلتر کربن فعال یا اسمز معکوس استفاده کنید.

2 دیدگاه برای “چگونه کلر را از آبی که می نوشید حذف کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام

چگونه می توانم به شما کمک کنم؟😊

SocialSocial