علت بوی بد و ناخوشایند در آب تصفیه و روش اصلاح آن

علت بوی بد آب تصفیه شده

علت بوی بد و ناخوشایند در آب تصفیه

علت بوی بد و نامطبوع آب تصفیه، نشان دهنده وجود یک عامل فساد یا عوامل میکروبی در دستگاه تصفیه آب است. زیرا در صورتیکه دستگاه تصفیه آب، کار خود را به درستی انجام دهد دلیلی برای وجود بوی بد وجود نخواهد داشت.

آب سالم و گوارا معمولا دارای بو نیست. بنابراین وجود بو و طعم نامطبوع در آب تصفیه شده غیرطبیعی است و باید نسبت به آن حساس باشید و باید هر چه زودتر نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

یکی از دلایلی که آب پس از مدتی بوی نامطبوع به خود می گیرد عدم وجود کلر در آب است، این سیستم ها بطور معمول باعث حذف کلر می شوند و دلیل این کار جلوگیری از صدمه زدن به فیلتر ممبران است،

وجود کلر و هدایت آن به ممبران می تواند آنرا را در زمان کوتاهی خراب کند به همین دلیل قبل از اینکه کلر وارد آن شود در مرحله دوم و سوم کلر را به وسیله فیلتر های کربن اکتیو حذف می کنند. 

نکته مهم دیگری که در مورد آن باید بگوییم این است که هنگامیکه آب عاری از این ماده ضد عفونی کننده باشد می تواند محیط بسیار مطلوبی برای کشت باکتری ها به وجود آورد و این باکتری ها می تواند یکی از عوامل تولید بوی نامطبوع باشند. پس تا اینجا به این نتیجه می رسیم که تعویض بموقع فیلترهای پیش تصفیه، نقش مهمی در جلوگیری از تولید بو دارند.

البته فیلترهای کربنی توانایی رفع و اصلاح بوی آب را دارند ولی اگر میزان آن از حد خود بالاتر رود، برای مصرف کننده محسوس خواهد بود.

بیشتر افراد همیشه منشاء این بو را از مخزن میدانند ولی همیشه اینگونه نیست پس باید بصورت مرحله به مرحله و با صبر و حوصله نسبت به پیدا کردن منشاء اصلی اقدام کنید.

عوامل ایجاد بوی نامطبوع در آب

معمولا این بو و گندیدگی در حالات زیر اتفاق می افتد:

  1. وقتی که شما از فیلترهای بی کیفیت استفاده کرده باشید
  2. وقتی در زمان مقرر فیلترها را تعویض نکرده باشید ( زمان تعویض فیلترها )
  3. آب در مدت زیادی بدون استفاده و راکد در دستگاه باقی مانده باشد.
  4. یک جایی از دستگاه دچار آلودگی میکروبی شده است .

نحوه رفع بوی بد و ناخوشایند

در مرحله اول: دستگاه را خاموش کنید و یا دوشاخه برق را جدا کنید. سپس شیر برداشت را باز کنید تا آب داخل مخزن بصورت کامل خالی شود. برای اطمینان می توانید آن را را با تکان دادن، مقدار آب باقی مانده را چک کنید. اگر آب داخل مخزن بصورت کامل خالی شده باشد وزن آن باید حدودا 1/5 کیلوگرم باشد.

اگر آب بصورت کامل خارج نشده باشد می تواند یکی از عوامل تولید بوی بد باشد. احتمال دارد هوای فشرده داخل آن کم شده باشد که در این مرحله باید بوسیله یک تلمبه دستی تا حدودا 7 بار هوا به داخل آن تزریق کنید. معمولا بر روی مخازن ذخیره آب یک عدد برچسب مشخصات فنی و محدوده مجاز هوای داخل مخزن را درج کرده اند.

در مرحله دوم: خارج کردن فیلترهای مرحله 5 و 6 و مخزن ازمدار.

پرای اینکار لوله متصل شده به مخزن را از قسمت شیر مخزن باز کرده و آنرا به شیر برداشت متصل کنید. مدتی از این آب استفاده میکینم تا ببینیم بو رفع میشود یا نه .

دقت کنید در این حالت فشار آب خروجی بسیار کم خواهد بود و آب از فیلترهای پست کربن، مینرال, قلیایی و آنتی اکسیدان Antioxidant یا لامپ یوی عبور نمی کند. سپس اگر متوجه رفع بوی بد در آب شدید تک تک آنها را باز کرده و مورد بازبینی قرار دهید. و حتما فیلترهای بعد از ممبران را تعویض کنید.

درمرحله سوم: اگر مورد بالا را انجام دادید ولی همچنان بوی بدی احساس کردید تک تک فیلترهای پایینی را باز کنید و مورد بازبینی قرار دهید و ببینید که بو از کدام بخش و فیلتر هست. وقتی منشاء آلودگی را پیدا کردید اگر از فیلتر بود آنرا حتما تعویض کنید و هوزینگ آنرا کاملا بشویید و مراحل و لوله های بعد از آنرا کامل کنترل کنید و بشویید و در صورت نیاز تعویض نمایید.

اگر از مخزن بود سعی کنید آنرا با آب وسرکه بشویید ( با استفاده از یک پمپ ، آب را وارد آن کنید ) و درصورتیکه رفع نشد آنرا تعویض نمایید والبته پیشنهاد ما هم همین هست .

اگر تمام موارد فوق را یکی یکی و به درستی انجام دادیم ولی همچنان بوی بد در دستگاه ما باقی بماند حتما با شرکت یا یک سرویسکار خبره و با تجربه تماس بگیرید و اگر پس از بررسی های طولانی مشکل همچنان به قوت خود باقی ماند باید یک دستگاه تصفیه آب جدید جایگزین کنید البته این اتفاق بسیار نادر است.

اگر وقت کافی و یا مهارت لازم برای اینکار را ندارید انجام آنرا به متخصصین در این حوزه واگذار کنید .

 

نکته: 

اگر بویی شبیه بوی پلاستیک حس میکنید ، معمولا منشاء این بو از فیلترهای پایینی دستگاه است که از پلاستیک نامرغوب در آنها استفاده شده است .

اگر هر بار که شیر برداشت را باز میکنید ، فقط لیوان اول این بو را دارد و لیوانهای بعدی بدون بو هستند ، این بو یا از فیلتر ششم است یا شیلنگ فیلتر ششم و یا از شیر برداشت

 

در صورت هرگونه سوال و یا سفارش تلفنی می توانید از طریق شماره تلگرام تصفیه آب ۰۹۱۳۹۷۰۶۶۵۰  و یا ایمیل info@abgovara.com با کارشناسان تصفیه آب گوارا در ارتباط باشید.

لطفا سوالات و نظرات خود را و چنانچه تجربه ای در این خصوص دارید، برای استفاده دیگران بیان فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام

چگونه می توانم به شما کمک کنم؟😊

SocialSocial