راهکارهای استفاده مجدد از پساب دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

راهکارهایی جهت استفاده از پساب دستگاه تصفیه آب

راهکارهای استفاده مجدد از پساب دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی علاوه بر اینکه موجب دست‌یابی به آب پاکیزه و گوارا می‌شود، از بروز بسیاری از بیماری‌های ناشی از آب آلوده جلوگیری می‌کند. با این وجود استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی یک ایراد بزرگ دارد و آن هدررفت آب است. دستگاه تصفیه آب خانگی به طور متوسط به ازای هر یک لیتر آب تصفیه‌شده، 2 لیتر آب را به صورت پساب هدر می‌دهد.

دلیل این هدررفت آب، استفاده از سیستم اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب خانگی است. در سیستم اسمز معکوس (بیشتر بخوانید: چگونه یک سیستم اسمز معکوس کار می کند؟) آلودگی‌های موجود در آب به وسیله جریانی از آب که پساب نامیده می‌شود از دستگاه خارج می‌شوند. میزان این پساب به به عوامل مختلفی نظیر کیفیت آب ورودی، نوع و کیفیت ممبران، نحوه طراحی دستگاه تصفیه آب و … بستگی دارد.

پساب دستگاه تصفیه آب خانگی چون حاوی مقادیر زیادی از ناخالصی‌هاست، برای شرب و استحمام قابل استفاده نیست. در این مقاله راهکارهایی برای استفاده از پساب دستگاه تصفیه آب خانگی پیشنهاد شده است که می‌تواند میزان مصرف آب در یک منزل مسکونی را کاهش داده و موجب صرفه‌جویی در مصرف آب شود.

آگاهی‌های لازم پیش از استفاده از پساب دستگاه تصفیه آب

بهتر است پیش از استفاده از پساب دستگاه تصفیه آب خانگی میزان TDS آن را سنجید. اگر میزان TDS بسیار بالا باشد، ممکن است راهکارهای ارائه شده در این مقاله قابل استفاده نباشد.

مورد دیگری که توجه به آن ضروری است، بررسی میزان آلودگی‌های شیمیایی، سطح مواد آلی و pH آب است. البته در صورت استفاده از آب لوله‌کشی شهری، نیازی به نگرانی در این خصوص وجود ندارد؛ چرا که آب شهری پیش از ورود به سیستم لوله‌کشی، تا حدودی تصفیه شده است.

ذخیره پساب دستگاه تصفیه آب خانگی

با فرض اینکه دستگاه تصفیه آب شما در روز بیست لیتر آب تصفیه‌شده تولید می‌کند، این دستگاه چیزی در حدود شصت لیتر پساب در روز خواهد داشت. برای ذخیره این حجم از آب می‌توان مسیر پساب دستگاه تصفیه آب خانگی را تا بیرون از آشپزخانه ادامه داد و این آب را در مخزنی بزرگ ذخیره کرد تا نیازی به خالی کردن مداوم آن وجود نداشته باشد و امکان استفاده از پساب دستگاه تصفیه آب برای کاربردهای بیشتری فراهم شود.

برای استفاده از این آب می‌توان از یک پمپ غوطه‌ور کوچک مانند پمپ کولر آبی استفاده کرد تا نیاز به خالی کردن مخزن به صورت دستی وجود نداشته باشد. بهتر است مخزن ذخیره پساب دهانه‌ای بزرگ داشته باشد تا عملیات حذف رسوب‌های موجود در مخزن به آسانی صورت گیرد.

موارد استفاده مجدد از پساب دستگاه تصفیه آب خانگی

با آگاهی از موارد بیان‌شده، راهکارهای زیر برای استفاده از پساب دستگاه تصفیه آب خانگی پیشنهاد می‌شود:

شست‌وشوی اتومبیل با استفاده از پساب دستگاه تصفیه آب

آمارهای متفاوتی راجع به میزان مصرف آب برای شست‌شوی یک اتومبیل ارائه می‌شود. شاید اطلاع دقیقی از این میزان وجود نداشته باشد اما همه بر این امر واقفیم که این کار باعث هدررفت بی‌رویه آب می‌شود. آبی با TDS کمتر از 1500 ppm می‌تواند به راحتی برای شست‌وشوی اتومبیل مورد استفاده قرار بگیرد. اگر میزان TDS پساب دستگاه تصفیه آب بیش از این مقدار باشد می‌توان برای کاهش میزان TDS، پساب را با مقداری از آب شهری و یا آب تصفیه شده مخلوط نمود.

استفاده از پساب دستگاه تصفیه آب برای آبیاری باغچه

اگر در منزل خود به پرورش گل و گیاه می‌پردازید، آب خروجی از مسیر فاضلاب دستگاه تصفیه آب می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد. حداکثر میزان TDS مجاز برای آبیاری گیاهان در حدود 2100 ppm است. پیشنهاد ما این است که از چند گیاه شروع کرده و در یک بازه پانزده تا بیست روزه، تاثیر استفاده از این آب را بر روی گیاهان مشاهده کنید. واکنش گیاهان مختلف متفاوت خواهد بود. میزان سدیم موجود در پساب نیز برای آبیاری گیاهان بسیار مهم است. سطح سدیم بسیار بالا می‌تواند موجب از بین رفتن تخلخل خاک شود.

شست‌وشوی ظروف

یکی دیگر از کاربردهایی که می‌توان برای استفاده از پساب دستگاه تصفیه آب خانگی متصور شد، استفاده از آن برای شست‌وشوی ظروف آشپزخانه است. بهتر است مخزن ذخیره پساب دستگاه تصفیه آب در نزدیکی سینک ظرفشویی قرار گیرد که مشکلی برای انتقال آب به وجود نیاید.

شست‌وشوی کف خانه

استفاده از پساب دستگاه تصفیه آب خانگی برای شست‌شوی کف خانه می‌تواند روزانه از هدررفت صدها لیتر آب جلوگیری کند.اگر میزان TDS آب بیش از 2000 ppm باشد پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از ایجاد رسوب مقادیر برابری از پساب دستگاه تصفیه آب را با آب شهری مخلوط نمود. همچنین پیشنهاد می‌شود که برای شست‌وشوی کف خانه هر از گاهی نیز از آب تصفیه‌شده یا آب شهری استفاده شود تا احتمال بروز لک و رسوب روی کاشی و سرامیک کاهش یابد.

استفاده مجدد از پساب دستگاه تصفیه آب برای شست‌وشوی البسه

یک راهکار دیگر، استفاده از این آب برای شستن البسه است. البته باید توجه داشت که TDS بالای آب می‌تواند برای برخی از پارچه‌های ظریف بسیار مضر باشد. بنابراین پیشنهاد می‌شود که از پساب دستگاه تصفیه آب خانگی تنها برای شست‌وشوی پارچه‌های ضخیمی که ارزش چندانی ندارند استفاده شود.

نظافت سرویس‌های بهداشتی

در هر بار کشیدن سیفون دست‌شویی چیزی در حدود پنج تا هفت لیتر آب هدر می‌رود؛ بنابراین جایگزین کردن آن با پساب خروجی از دستگاه تصفیه آب خانگی می‌تواند یک راهکار بسیار موثر در کاهش مصرف آب به حساب آید.

جمعیت زیادی در جهان از کمبود آب شرب رنج می‌برند. استفاده از راهکارهای ارائه‌شده در این مقاله می‌تواند کمکی هرچند اندک برای جلوگیری از هدررفت بی‌رویه آب باشد.

در صورت هرگونه سوال و یا سفارش تلفنی می توانید از طریق شماره تلگرام تصفیه آب ۰۹۱۳۹۷۰۶۶۵۰  و یا ایمیل info@abgovara.com با کارشناسان تصفیه آب گوارا در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام

چگونه می توانم به شما کمک کنم؟😊

SocialSocial